Firmy chtějí třikrát víc fotovoltaik, využívají dodávek na klíč od ČEZ ESCO

Stále rostoucí ceny energií výrazně zvýšily poptávku po úsporných řešeních a vlastní výrobě elektřiny. V součtu s efektem dotačních programů to znamená trojnásobný meziroční nárůst poptávky po fotovoltaických elektrárnách. Stále oblíbenější jsou také energetické služby se zárukou (EPC). Tržby z již nasmlouvaných projektů jsou letos ve srovnání s loňskem trojnásobné.

Vyplývá to z aktuálních statistik společnosti ČEZ ESCO, největšího českého hráče na poli komplexních řešení v energetických úsporách a dekarbonizaci. Celkem očekává letos ČEZ ESCO tržby 10 miliard korun, o 47 % vice než v roce 2021.

Zájem o úsporná řešení

„Celá Evropa dnes hledá způsoby, jak posílit vlastní výrobu energií a snížit závislost na Rusku. Tento trend jednoznačně vidíme i u českých firem a obcí. S tím, jak se zvyšují ceny energií, roste raketově zájem o všechny produkty, které mohou pomoci zákazníkům ušetřit a přispět k energetické bezpečnosti. Důležité je také spuštění dotačních titulů, které rozvoj trhu s fotovoltaikami a dalšími úspornými produkty moderní energetiky umožňují. Prakticky na každém jednání se zákazníci o podobné služby zajímají. Bavíme se o tom s firmami, obcemi nebo institucemi, které mají nevyužité střechy nebo areály. Jde o velké řetězce a strategické podniky, veřejné budovy a úřady, ale i střední rodinné firmy,“ říká Kamil Čermák, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ ESCO.

Podobně roste zájem i o další úsporná řešení. Například u projektů energetických úspor formou EPC má už teď ČEZ ESCO nasmlouvané projekty v realizaci na úrovni trojnásobku tržeb loňského roku. EPC zákazníkovi přímo garantují ve smlouvě, že dodavatel řešení těchto úspor dosáhne. Jinak musí rozdílovou částku dodavatel sám doplatit.

Vedle rostoucího zájmu je důležitým impulsem i zvýšené množství dotačních prostředků z dobíhajícího programového období 2014-2020, kde se značná část prostředků alokovala ke konci období a umožnila se právě možnost kombinovat EPC s dotacemi. Příprava EPC projektu zabere běžně i dva tři roky a příjemce (s ohledem na pravidlo N+3) musí fyzicky vyčerpat prostředky do konce let 2022 resp. 2023.

Vše pod jednou střechou

U úsporných projektů se zárukou jsou nejčastějšími zákazníky města, kraje a jejich příspěvkové organizace, které snižují spotřebu, výdaje nebo emise CO2. Jen loni realizované projekty dosáhly snížení nákladů na spotřebu elektřiny, tepla, plynu a vody o čtvrt miliardy korun.

Zvedá se i počet zákazníků poptávajících úsporná řešení v osvětlení. Loni to bylo meziročně o 45 %. Poptávku táhnou zejména vlastníci nebo uživatelé velkých administrativních budov, průmyslových a logistických hal.

Povzbudit firmy a obce na cestě k investicím do moderní energetiky chceme i prostřednictvím právě spouštěné informační kampaně Kuráž, která na úspěšných příbězích Národního divadla, Sladoven Soufflet ČR a Karlovarské krajské nemocnice ukazuje, že nic není nemožné,“ doplňuje Kamil Čermák.

ČEZ ESCO jde tomuto trendu naproti zvýšeným nasazením, posilováním týmů i tlakem na vyšší pružnost a kvalitu práce svých dodavatelů. Připravuje řešení na klíč – od pomoci s financováním, přes projektovou dokumentaci, přípravu vhodné technologie, vlastní stavbu i následný servis.

Přidanou hodnotou lídra trhu je koordinovaná nabídka všech firem z portfolia skupiny ČEZ ESCO, které se specializují například na kogenerační jednotky, fotovoltaiku, osvětlení, nebo klimatizaci. Zákazník tak dostane zastřešený návrh i řešení od jednoho poskytovatele.*

Foto archiv/ČEZ ESCO

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down