Firmy na cestě k energetické účinnosti: 5. ročník kurzu Young Energy Europe

Mimořádně napjatou situaci na trhu s energiemi pociťuje v podstatě každá firma. Letošní ročník kurzu energetických úspor Young Energy Europe je proto ještě aktuálnější než kdy dřív. Kromě stopy CO2 firmy mohou značně snížit i finanční náklady. Celkem 32 zaměstnanců z 15 firem pro své podniky navrhuje úsporné projekty a vypracovává konkrétní opatření na hospodárnější využití zdrojů.

Pátý ročník kurzu Young Energy Europe byl zahájený 18. května. Nejlepší projekty vybere porota v říjnu.

Při přednáškách o energetickém managementu, spotřebě vody, efektivitě budov, obnovitelných zdrojích energie a dalších lektoři seznamují mladé zaměstnance s možnostmi optimalizace a úsporami energie. V rámci kurzu probíhají i odborné workshopy k tématům jako stlačený vzduch a osvětlení. Nedílnou součástí zpracování projektů zvýšení energetické účinnosti je i schopnost jejího měření, proto se zaměstnanci seznamují s měřicími přístroji.

Účastníci během kurzu zpracují praktický projekt pro svou firmu, který na závěr představí odborné porotě. Při úspěšném absolvování obdrží certifikát o získání dodatečné kvalifikace v oblasti účinného využívání energie a dalších zdrojů. Slavnostní zakončení kurzu je naplánováno na 20. října.

Hlavním cílem kurzu je prosadit konkrétní projekty v praxi a podpořit tak podniky na cestě k udržitelnosti, jako to dokázal například Energy Scout Jan Bílek z firmy PREOL. Ve své závěrečné práci navrhl využití parního kondenzátu z provozu pro ohřev topné užitkové vody. Vítězný projekt kurzu YEE 2020 následně firma uvedla do provozu a ročně teď ušetří cca 139 tun CO2 a stovky tisíc korun.

Kurz nabízí Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK). Hlavním partnerem je letos společnost Bosch Česká republika, dalšími partnery jsou Škoda Auto, Kaufland, E.ON, PRE, ŠKO-ENERGO a Viteco Technologies. Kurz je podporován Spolkovým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu (BMWK) a je součástí Evropské iniciativy k ochraně klimatu (EUKI). Kromě Česka se projektu účastní také Bulharsko, Řecko, Maďarsko, Polsko, Slovensko, Srbsko a Chorvatsko.*

Krátce o komoře:

ČNOPK je se svými zhruba 650 členy největší bilaterální hospodářskou komorou v ČR. Jejím posláním je prostřednictvím rozsáhlých služeb podporovat česko-německý byznys. Sleduje trendy a intenzivně se věnuje těm s největším potenciálem pro česko-německou ekonomickou spolupráci. ČNOPK je součástí celosvětové sítě německých bilaterálních zahraničních hospodářských komor.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down