Podle analýzy společnosti BloombergNEF jsou pro nejméně dvě třetiny světové populace nejlevnějšími zdroji energie sluneční a větrné elektrárny nové generace. Tyto dvě třetiny populace navíc žijí v lokalitách, které tvoří 71 % hrubého globálního domácího produktu a zajišťují 85 % výroby energie. Současně roste efektivita bateriových systémů pro stabilizace distribuční sítě proti například plynovým elektrárnám.
Výtah z článku, který vychází v časopise Energie 21 č. 4/2020.
O úspěchu zdrojů na globálním i lokálním trhu s elektřinou dnes rozhoduje hlavně ukazatel LCOE, neboli „sdružené celkové náklady na jednotku vyrobené elektřiny za dobu životnosti výrobny“. Hodnotu LCOE lze spočítat jako součet celkových kapitálových výdajů na výstavbu zdroje (CAPEX) a celkových (skutečných i plánovaných) provozních nákladů (OPEX) dělený plánovaným množstvím vyrobené energie za dobu jeho životnosti. Čím je hodnota LCOE nižší, tím větší šanci má zdroj uspět v konkurenci. V širším kontextu jde o významný indikátor při porovnání ekonomické výhodnosti výroby elektřiny z jednotlivých obnovitelných zdrojů i v porovnání s ostatními zdroji v energetickém mixu.
Globální analýza výzkumné společnosti BloombergNEF (BNEF) z dubna letošního roku ukázala, že hodnota LCOE pro větrné a sluneční elektrárny se od druhé poloviny roku 2019 snížila o 9 %, resp. o 4 %, tj. na 44, resp. 50 USD/MWh. Stále efektivnější jsou i bateriové systémy, a to zejména v regionech dovážejících zemní plyn (Evropa, Čína nebo Japonsko). Referenční hodnota LCOE pro skladování baterií se globálně snížila až na 150 USD/MWh, což je zhruba polovina hodnoty před dvěma lety.
Globální odhad BNEF je, že některé z nejlevnějších projektů FVE financovaných v posledních šesti měsících budou schopny dosáhnout LCOE ve výši 23–29 USD za megawatthodinu i za předpokladu konkurenčních výnosů pro své akcionáře. Tyto projekty lze nalézt zejména v Austrálii, Číně, Chile a Arabských emirátech, kde budou významně konkurovat stávajícím elektrárnám na fosilní paliva. Důvodem zlepšení indikátoru je zejména růst výkonu jednotlivých zařízení.
Tifenn Brandilyová, hlavní autorka analýzy v BNEF, k tomu uvedla: „Došlo k dramatickému zlepšení nákladové konkurenceschopnosti sluneční a větrné energie. Částečně to je způsobeno tím, že se fotovoltaické a větrné technologie při získávání energie z obnovitelných zdrojů zlepšují. Naše analýza však také naznačuje, že aukce zavedené od roku 2016 nutí vývojáře, aby realizovali úspory nákladů zvýšením výkonů projektu a portfolií. Větší výkon umožňuje snížit náklady na provozní náklady, provoz a údržbu – a při výběrových řízeních pak mají lepší vyjednávací pozici.“
Příkladem, jak rostoucí kapacita zařízení obvykle znamená snížení LCAE, je ukládání elektřiny do baterií pro následné vyrovnávání stability distribuční sítě s vysokým podílem OZE. BNEF ve studii odhaduje, že průměrná kapacita projektů vyrovnávacích úložišť se dnes pohybuje kolem 30 MWh, což je čtyřnásobný nárůst v porovnání s pouhými sedmi megawatthodinami na projekt před čtyřmi lety.
Od roku 2018 Zvětšování kapacity projektů bateriových úložišť v kombinaci s rychle se rozvíjející výrobní základnou a účinnějšími technologiemi snížil od roku 2018 parametr LCOE pro skladování elektřiny na polovinu. Globální benchmark společnosti BNEF u úložiště se čtyřhodinovým cyklem nabíjení a vybíjení je nyní 150 USD/MWh.
Gro (Zdroj: BloombergNEF)
Foto archiv/Energie 21*