Atraktivním a perspektivním zdrojem alternativní energie se v současné době stává zemské teplo (geotermální energie). Celosvětově se zvyšuje zájem nejen o nízkoteplotní tepelná čerpadla, ale také o využití vysokoteplotní geotermální energie i přes to, že současné technologie jsou nákladné a poznání tepelného potenciálu vyžaduje odborné studie.
Geotermální energie je „trvalý“ tok geotermálního tepla z hloubky naší Země, který probíhá několik miliard let, prakticky již od jejího vzniku. Zájem o geotermální teplo souvisí především se snahou omezit emise oxidu uhličitého využíváním čisté ekologické energie v souvislosti s globálním oteplováním a s dalším úsilím o trvale udržitelný rozvoj naší planety. Podnětem zvýšeného zájmu o geotermální energii bylo i několik stadií ropné krize v druhé polovině 20. století a obavy z vyčerpávání klasických energetických zdrojů. Toto teplo se však lidstvo zatím nenaučilo dostatečně intenzivně využívat.
Geotermální energie má jako obnovitelný zdroj tyto nesporné výhody:
- je využitelná kdekoli na Zemi
- šetří životní prostředí jako ekologická tepelná energie
- z pohledu délky života na Zemi je stálá
- představuje úsporu jiných zdrojů tepelné energie
- je jedním z faktorů ochrany klimatu Země
- technologie potřebuje na povrchu Země jen malé plochy
- úplná automatizace využití zajišťuje bezpečnost provozu a snadnou obsluhu
- může zajistit nerušenou dodávku energie podle potřeby
- snižuje vyčerpávání jiných fosilních zdrojů energie na Zemi v celkovém i lokálním měřítku.
Plošné rozmístění geotermálního potenciálu na povrchu Země na kontinentech a v mořích je velmi proměnné. Rozlišují se geotermální systémy podle fyzikálně-chemických vlastností a z geotermálního hlediska:
- Systémy pánevních struktur
- přírodní konvektivní hydrotermální
- geokomprimované termální struktury
- Systémy recentního vulkanizmu (magmatické)
- Systémy horkých hornin
- horkých suchých hornin
- horkých hornin s přírodním oběhem vody
Podle teploty vody se dělí v současné době na systémy o vysoké teplotě (nad 150 oC) pro výrobu elektrické energie (původně byla uvažována teplota od 130 °C výše, nyní se z ekonomického a technického hlediska tato hranice zvýšila na 150 °C) , o střední teplotě (90 – 150 oC) a o nízké teplotě (pod 90 oC).
Celosvětově se využití geotermální energie dostává v posledních letech do popředí zájmu, a to v prvé řadě v místech, kde její získání je technicky méně náročné a finančně méně riskantní. Zřetelný rozvoj je však sledovatelný i v oblastech geotermicky méně příhodných, avšak lokálně velmi energeticky potřebných. Výzkumné a realizační projekty využití geotermální energie jsou stále více podporovány vládami či finančními skupinami.
Celý článek je otištěn v čísle 4/09 časopisu Energie 21.
Autor: Ing. Vlastimil Myslil, CSc., Geoterm CZ