28.07.2021 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Historie dotačního programu pokračuje

Dotační program Nová zelená úsporám, který v roce 2014 navázal na úspěšný program Zelená úsporám, podpořil již více než 65 000 žadatelů o renovace, ekologické zdroje a výstavbu pasivních domů. Zájem o program roste každým rokem – v případě renovací rodinných domů je meziroční nárůst 45 %. Tento program byl koncipován na sedmileté období, které se nyní chýlí ke konci a podle MŽP bude příjem žádostí o dotaci ukončen v září 2021. Historie úspěšného programu má ale pokračování.

V pondělí 26. července byl vyhlášen program Nová zelená úsporám 2021+, který plynule naváže na ukončení stávajícího programu s příjmem žádostí od října 2021 a předpokládaným ukončením v roce 2026. V rámci této etapy je počítáno s rozdělením min. 39 mld. Kč. Zaměření programu je obdobné jako v současném programu – podpora renovací rodinných a bytových domů, instalace a využití účinných technologií a obnovitelných zdrojů a výstavba nových pasivních budov. Nový program charakterizují tři hlavní změny:

  • Širší nabídka dotací (včetně spojení s dešťovkou pod jednu hlavičku)
  • Výhodnější podmínky (navýšení podpory)
  • Jednodušší vyřízení žádosti

- Nově bude podpořen širší okruh energeticky efektivních zdrojů energie, a upraveny podmínky výše dotace na instalaci FVE. Rovněž dojde k rozšíření podpory na opatření pro snížení negativního vlivu měnícího se klimatu, dříve podporovaných pod programem Dešťovka. Renovace budovy tak bude tak bude skutečně komplexní a to vše pod jednou žádostí o dotaci. Širší nabídka dotací představuje i rozšíření možností podpory i na objekty, které v současné výzvě nemohou o dotaci požádat. Typicky se jedná např. o trvale využívané rekreační objekty. Výhodnější podmínky zohledňují stálý trend zvyšování cen ve stavebnictví formou navýšení maximální možné podpory.
- V rámci rekonstrukcí rodinných domů stavebního směru dochází k navýšení jednotkových maximálních způsobilých výdajů v rozmezí 10–33 %. V případě výstavby rodinných domů je možné očekávat zvýšení dotace o 50 000 Kč oproti současné výši podpory (nově tak je možné získat až půl milionu korun). Rekonstrukce bytových domů doznají rovněž značných změn, a to zejména navýšením možné podpory ze současných max. 40 % na 50 % uznatelných výdajů. Též dojde k navýšení jednotkových maximálních způsobilých výdajů. Výstavba bytových domů bude nově podpořena na základě počtu bytových jednotek, nikoliv na základě energeticky vztažné plochy, jak je tomu v současnosti. Dalšího navýšení výsledné dotace bude možné dosáhnout kombinací jednotlivých oblastí podpory, a kombinací programu NZÚ 2021+ s kotlíkovými dotacemi a programem Dešťovka.
- Jednodušším vyřízením žádosti je myšlena především plná digitalizace programu a komunikace žadatele s referenty čistě elektronickou formou. Předpokladem této výzvy je úplné zrušení tištěné formy předkládaných žádostí. Dalším zjednodušením je umožnění čerpání dotace na rekonstrukce bytových domů na území celé ČR z dotačního programu NZÚ 2021+. Doposud bylo možné z programu čerpat dotaci pouze na BD na území hl. města Prahy, domy mimo toto území byly podpořeny z dotačního programu iROP. Nová etapa programu NZÚ 2021+ by měla být sloučena s oblíbeným programem Dešťovka, což rovněž umožní zjednodušení celé administrace žádosti.

Za nepříjemnou změnu považujeme stanovení rozhodného data uznatelných výdajů na 1. 1. 2021. Tato změna je v současnosti ještě v řešení, nicméně u rozběhnutých renovací může znamenat nemožnost podat žádost o dotaci v novém programu.*

Tým PORSENNA o.p.s. (www.porsennaops.cz)

Obrázek:

Podporu lze získat i na renovaci trvale využívaných rekreačních objektů. Foto archiv/Ch+Ch

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down