Společnost Tesla Energy Group (TEG) realizovala v areálu teplárny na biomasu UCED BIO v Kutné Hoře první instalaci bateriového úložiště (BESS) s měničem Siemens Gamesa Proteus PCS-E ve střední Evropě. Moderní úložiště o výkonu 4000 kW/4477 kWh výrazně přispěje k vyšší stabilitě a spolehlivosti rozvodné sítě a umožní efektivnější využití obnovitelných zdrojů energie. Projekt využívající evropské komponenty a pokročilou technologii kapalinou chlazených bateriových modulů CATL posiluje pozici společnosti TEG na trhu pokročilých bateriových systémů.
UCED BIO, provozovatel energetického zdroje v průmyslovém areálu ČKD Kutná Hora, využívá pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla fytomasu – obilnou a řepkovou slámu i cíleně pěstované energetické plodiny, zejména od zemědělců z okolí. V topné sezóně spálí v UCED BIO 12 tisíc kusů balíků slámy, což stačí k zásobování teplem části města Kutná Hora, tedy zhruba 4 tisíc domácností a firem, po celou zimu. Tento zdroj o výkonu 7,457 MW provozuje s kompletním stavebním a technologickým příslušenstvím. Od roku 2022 zde navíc provozuje elektrodový elektrokotel o výkonu 25 MW, který pomáhá regulovat napětí v síti prostřednictvím služeb výkonové rovnováhy.
„Úspěšná realizace projektu v Kutné Hoře představuje významný technologický průlom díky několika klíčovým inovacím. Jde o první instalaci s měničem Siemens Gamesa Proteus PCS-E ve střední Evropě, která umožňuje mimořádně rychlou odezvu na požadavky sítě," uvádí projektový manažer společnosti Tesla Energy Group Pavel Filla.
„První velkokapacitní bateriové úložiště UCED představuje významný milník v našem rozvoji. Díky této technologii nejen zvyšujeme efektivitu našich zdrojů, ale také přispíváme k modernizaci české energetiky a podpoře udržitelnosti," zmiňuje ředitel divize Výroba skupiny UCED Jiří Kratochvil.
Nové bateriové úložiště UCED umožňuje ukládat energii vyrobenou v obdobích vyšší produkce a využívat ji v době zvýšené poptávky. Díky tomu dochází k efektivnějšímu využití obnovitelných zdrojů a zároveň k optimalizaci obchodování s elektřinou na krátkodobém trhu organizovaném společností OTE. „Bateriové úložiště přispěje k navýšení výkonu našeho agregačního bloku a rozšíření portfolia podpůrných služeb výkonové rovnováhy, které poskytujeme provozovateli české elektroenergetické soustavy ČEPS. Nově jsme schopni poskytovat službu automatické regulace frekvence, která pomáhá stabilizovat síť a vyrovnávat výkyvy v dodávce a poptávce elektřiny," dodává Kratochvil.
Unikátní součástí projektu je využití kapalinou chlazených bateriových modulů CATL, které zajišťují rovnoměrné rozložení teplotní zátěže a umožňují dlouhodobý provoz úložiště na vysoký výkon. „Centrální kapalinové chlazení zajišťuje rovnoměrné chlazení všech článků bateriového úložiště. Systém je navíc navržen se záložním chillerem, což je zařízení, které odstraňuje teplo z kapaliny pomocí chladícího cyklu, díky kterému je při poruše možný automatický přechod na záložní systém," vysvětluje Filla.
Použitý systém kapalinového chlazení s redundantním řešením navíc posouvá spolehlivost a životnost bateriových systémů na novou úroveň – zajišťuje až pětinásobně vyšší účinnost odvodu tepla oproti vzduchovému chlazení a umožňuje provoz na plný výkon i při extrémních teplotních podmínkách. Na rozdíl od běžnějšího vzduchového chlazení, které často trpí nerovnoměrným rozložením teploty a nižší účinností při extrémních teplotách, nabízí kapalinové chlazení výrazně lepší odvod tepla, což prodlužuje životnost baterií a zajišťuje stabilní výkon i při maximálním zatížení.
Právě optimální tepelný management je jedním z klíčových faktorů pro dlouhou životnost bateriových článků. Díky zkušenostem z dřívějších projektů, jako bylo například úložiště pro Veolii v Levicích s výkonem 5200 kW, kde bylo chlazení při vysokém výkonu mimořádně technologicky náročné, TEG nyní plošně implementuje kapalinové chlazení jako standard zajišťující maximální životnost baterií.
Nově vybudované bateriové úložiště je postavené především z evropských komponentů, čímž reaguje na stále přísnější požadavky v oblasti kybernetické bezpečnosti pro ochranu distribuční sítě. S postupující digitalizací energetiky se bateriová úložiště stávají kritickými prvky infrastruktury, které musí odolávat sofistikovaným kybernetickým hrozbám. Systémy jako tento instalovaný v Kutné Hoře jsou připojeny přímo k rozvodné síti a komunikují s nadřazenými řídicími systémy ČEPS, což z nich činí potenciální cíle hackerských útoků.
„Celé BESS, kromě samotných baterií, je postaveno z evropských komponentů a skládáme ho v našem závodě v Žilině. Díky tomu můžeme nejen skupině UCED, ale všem našim klientům, poskytovat rychlý servis a díky skladovým zásobám a servisním technikům v Česku i na Slovensku také dostupnost náhradních dílů v řádu hodin," říká Filla. Součástí řešení pro společnost UCED BIO je také non-stop Help Desk, který umožňuje monitoring všech úložišť v reálném čase. Tesla Energy Group klade důraz na vlastní vývoj softwaru, který zajišťuje maximální kybernetickou bezpečnost – aspekt, který je dnes při výstavbě bateriových úložišť klíčový.
Instalace v průmyslovém areálu ČKD Kutná Hora představovala řadu výzev, především kvůli ambicióznímu časovému harmonogramu, který činil pouhé 3 měsíce samotné výstavby na lokalitě, a náročným podmínkám. Celá výstavba probíhala v zimním období, což znamenalo velmi složité pracovní podmínky. Inovativním řešením bylo využití silničních panelů pro základovou plochu úložiště, což výrazně zkrátilo technologické lhůty a odstranilo potřebu mokrých procesů.
Životnost celého bateriového systému je navržena na přibližně 15– 20 let. BESS je primárně navržen pro služby výkonové rovnováhy a bude fungovat v rámci agregačního bloku UCED. Velkokapacitní bateriové úložiště, které je vůbec prvním podobným zařízením v celé skupině UCED, umožní navýšit výkon agregačního bloku, do nějž jsou zapojeny decentralizované zdroje společnosti.
„Instalované technologie mají obrovský potenciál pro další průmyslové areály v České republice. Jedná se o velmi flexibilní řešení s více možnostmi využití – od ořezání odběrových špiček, přes využití ve spojení s fotovoltaikou, až po obchodování s energiemi či služby v rámci přenosové soustavy," zdůrazňuje Filla.*
JiT (Zdroj: TEG)
Úspěšná realizace projektu BESS v Kutné Hoře představuje významný technologický průlom. Foto archiv/UCED