Jak se starat o kotel a kdy pozvat kominíka 

Na nový rok si připomínáme všechny nedořešené resty, proto přinášíme rychlé opakování: Jaké jsou zákonné povinnosti majitelů kotlů na tuhá paliva? A jak se o  kotel na pelety nebo i kotel na dřevo starat, aby nám vydržel co nejdéle?

Pokud máte moderní kotel, tak nevyžaduje skoro žádnou pravidelnou péči. Už nikdo nechce každý den trávit hodinu v kotelně, proto obvykle stačí pravidelně vynášet popel. Aby kotel správně fungoval, měl by se určitě čistit. Moderní automatické kotle se čistí samy, nebo můžeme čistit pákou, jak se ukazuje ve videu.

Kvalitní palivo je základ úspěchu

Pro životnost kotle je klíčové používání kvalitního paliva. Na štítku kotle máte vyjmenováno, jaká paliva umí kotel spalovat. Nezkoušejte určitě topit ničím jiným! Když jde o kotel na dřevo, mělo by to být vždycky dřevo suché. Když seženete čerstvé, mokré dřevo, tak ho musíte sušit minimálně rok.

„Když topíme peletami, doporučujeme vybírat jen certifikované pelety. Kulaté razítko ENplus najdete na sáčcích nebo webových stránkách dodavatelů. Jedině tak máte zajištěno, že topíte opravdu kvalitními peletami, které nezničí hořák vašeho kotle,“ vysvětlil Vladimír Stupavský, předseda Klastru Čeká peleta.

Kdy pozvat kominíka a topenáře

S péčí o kotel a komín se pojí taky dvě zákonné povinnosti, které se týkají každého, kdo doma topí pevnými palivy. Komín můžeme čistit svépomocí, ale jednou za rok bychom si měli pozvat kominíka.

Druhá povinnost se týká kotle. Pravidelná odborná kontrola kotle musí proběhnout jednou za tři roky, a na tu si musíte pozvat topenáře. Topenáře si můžete vyhledat podle lokality v této národní databázi.

JiT (Zdroj: Klastr Česká peleta)

heating engineer in boiler room

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down