30.12.2023 | 07:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klíčové události pro čistou energetiku

Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) je největší česká asociace sdružující profesní asociace jednotlivých obnovitelných zdrojů energie včetně průmyslových výrobců technologií a vědeckých institucí. V tiskové zprávě Komora OZE identifikuje pět klíčových událostí, které v roce 2023 podle Komory nejvíc posunuly sektor čisté energetiky. Podrobnosti jsou v přiložených odkazech.

  • První novela energetického zákona, známá jako Lex OZE I. Novela schválená v lednu 2023 ubrala z byrokracie pro malé obnovitelné zdroje. Fotovoltaika do instalovaného výkonu 50 kWp se nově staví bez stavebního povolení a bez licence pro podnikání v energetice. Opatření spustilo boom zájmu bytových domů a pomáhá i středně velkým instalacím na obecních a podnikatelských budovách. Podrobnosti v tiskové zprávě.
  • Série spotřebitelských desater, které připravily oborové asociace ve spolupráci s Komorou OZE, Ministerstvem průmyslu a obchodu a Státním fondem pro životní prostředí. Pomáhají s výběrem instalační firmy všem zájemcům o tepelné čerpadlo, solární kolektory, fotovoltaiku či kachlová kamna. A obce dostaly k dispozici tzv. větrné desatero: rady pro obecní zastupitele, jak přistupovat k nabídkám na stavbu větrných elektráren. Dostupné jsou všechny zde.
  • Nově zavedená podpora pro obnovitelný zdroj (tepelná čerpadla, biomasa) jako náhradu starého plynového kotle, kterých je mezi lidmi stále kolem 1,5 milionu. Výměna kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy, kterých zbývá nejméně 150 až 200 tisíc (MŽP), je dlouhodobě podporována hlavně kotlíkovými dotacemi.
  • Dopravní a energetický stavební úřad (DESU) coby nově vytvořená instituce je ve spojení s jednotným environmentálním stanoviskem (JES) klíčem ke zrychlení a zjednodušení povolování pro velké, „síťové” zdroje energie (vyhrazené stavby podle Stavebního zákona).
  • Druhá novela energetického zákona, známá jako Lex OZE II, schválená v závěru roku Senátem a prezidentem těsně před Vánoci. Vedle digitalizace energetiky je jeho hlavním tématem sdílení elektřiny. Patrně už od července 2024 umožní všem samovýrobcům elektřiny velmi jednoduše sdílet přebytky své výroby s rodinou, přáteli, mezi podnikateli či jejich provozovnami nebo třeba mezi obecními budovami, a to po celém Česku a bez nutnosti vytvářet energetická společenství. Česko tak jako patrně první země v EU v takové podobě zavádí právo aktivních zákazníků na jednoduché sdílení energie. Víc v tiskové zprávě.

Zákonem roku 2024 by mohl být Lex OZE III, který přinese především pravidla pro flexibilitu včetně například akumulace. Tato flexibilita pomůže rozvíjet další obnovitelné zdroje, z nichž některé se navzájem výborně doplňují mezi sebou: především jarní a letní výroba ve fotovoltaice doplňuje především podzimní a zimní výrobu větrných elektráren, která zase dobře koreluje se zvýšenou spotřebou elektřiny v tepelných čerpadlech během topné sezóny. Špičková výroba ve vodních elektrárnách a řiditelné bioplynové stanice jim kryjí záda,” řekl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

Další souvislosti a komentáře Komory OZE k těmto událostem přineseme počátkem ledna 2024.

E21 (Zdroj: Komora OZE)*

Komora OZE komentuje klíčové události pro čistou energetiku v roce 2023. Foto archiv/Energie 21

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down