
Komisař pro klima Wopke Hoekstra na zasedání Rady ministrů životního prostředí v Lucemburku představil návrh opatření, která mají stabilizovat cenu emisní povolenky v systému EU ETS 2. Evropská komise tak kladně reaguje na iniciativu, se kterou přišla Česká republika s podporou dalších 18 států EU.
Česká republika odeslala Evropské komisi v červenci 2025 tzv. non-paper s požadavky na úpravy v systému EU-ETS2, který by měl začít platit od roku 2027 především v sektoru bydlení a dopravy pro distributory fosilních paliv. Pro iniciativu jsme získali podporu dalších 18 členských států, což představuje 91 % obyvatel EU. Státy žádaly Komisi o zásadní změny a záruky, že obchodování s emisními povolenkami bude předvídatelné, povolenky prudce nezdraží a nebudou mít negativní dopad na občany.
Evropská komise v dopise, který ministru životního prostředí Petru Hladíkovi v úterý adresovala, představila celkem pět nástrojů. „Tím hlavním je, že se uvolní na trh až čtyřnásobné množství emisních povolenek v případě, že tržní cena překročí 45 EUR za tunu oxidu uhličitého. Komise také představila další mechanismy, které posílí cenovou stabilitu a předvídatelnost ceny povolenek. Mechanismus stabilizační rezervy zároveň bude fungovat i po roce 2030 a bude moci zasáhnout, pokud by cena povolenky nepřiměřeně rostla,” vyjmenovává ministr Petr Hladík.  
Opatření 1: Ochrana před růstem cen povolenek
Opatření 2: Stabilita i po roce 2030
Opatření 3: Reakce na pokles aktivity
Opatření 4: Rychlejší přístup k financím
Opatření 5: Předfinancování pro klimatická opatření
Cílem je pomoc domácnostem s nižšími příjmy s přechodem na čistší technologie.
„Je to pro Českou republiku úspěch. Evropská komise vyslyšela náš požadavek na úpravu systému EU ETS 2 a představila konkrétní návrh změny legislativy, který vychází přesně z našich požadavků. Díky tomu bude možné stabilizovat cenu povolenky a účinně předcházet jejím výkyvům. Emisní povolenky tak neohrozí naše domácnosti, ani drobné živnostníky, či podnikatele. Nyní budeme usilovat o to, aby se návrh schválil ještě do konce roku,“ říká ministr í Petr Hladík (KDU-ČSL), který se Rady ministrů životního prostředí v Lucemburku účastnil.
„Návrhy se ubírají směrem, který jsme prosazovali, a je důležité, aby se co nejdříve schválil. Lidem jsme slíbili, že nedopustíme, aby jim skokově zdražilo vytápění v domácnostech a pohonné hmoty a dnešní reakce Komise naši snahu jasně dokládá. Zároveň však nesmíme zůstat stát v půli cesty a musíme pokračovat v hledání podpory pro celkové odložení náběhu tohoto typu povolenek. Proto apeluji na budoucí vládu, aby v naší iniciativě pokračovala. V Unii totiž nestačí jen nadávat a kritizovat. Jen tvrdým vyjednáváním, trpělivým vysvětlováním našich pozic a budováním koalic lze prosadit konkrétní kroky, které skutečně pomohou našim občanům,“ uvádí předseda vlády Petr Fiala (ODS).
JiT (Zdroj: MŽP)
Je třeba mít stále na paměti, že povolenky EU ETS 2 se nevztahují například na dřevní a další obnovitelná biopaliva. Foto archiv/Blaze Harmony
