13.10.2021 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komise představuje soubor opatření

Evropská komise přijala sdělení o cenách energie s cílem vypořádat se s mimořádným růstem světových cen energie, který by měl podle odhadů pokračovat i v zimě, a pomoci evropským občanům a podnikům. Sdělení obsahuje soubor opatření, která mohou EU a její členské státy přijmout k řešení bezprostředního dopadu růstu cen a k dalšímu posílení odolnosti vůči budoucím cenovým otřesům.

Krátkodobá vnitrostátní opatření zahrnují nouzovou podporu příjmů domácností, státní podporu pro podniky a cílená snížení daní. Komise bude rovněž podporovat investice do energie z obnovitelných zdrojů a energetické účinnosti, prozkoumá možná opatření týkající se skladování energie a nákupu zásob plynu a posoudí stávající uspořádání trhu s elektřinou.

Komisařka pro energetiku Kadri Simsonová při představení souboru opatření uvedla: „Růst světových cen energie představuje pro EU závažný problém. V době, kdy se pomalu dostáváme ze současné pandemie a zahajujeme hospodářské oživení, je důležité chránit zranitelné spotřebitele a podporovat evropské podniky. Komise pomáhá členským státům přijímat okamžitá opatření ke snížení dopadu na domácnosti a podniky během této zimy. Zároveň také identifikujeme další střednědobá opatření, která učiní náš energetický systém odolnějším a flexibilnějším, aby po celou dobu transformace odolal jakékoli budoucí nestabilitě. Současná situace je výjimečná; vnitřní trh s energií nám během posledních 20 let dobře sloužil. Musíme však zajistit, aby tomu tak bylo i v budoucnu. Proto musíme realizovat Zelenou dohodu pro Evropu, posílit naši energetickou soběstačnost a plnit naše cíle v oblasti klimatu.“

V EU, stejně jako v mnoha dalších regionech světa, v současné době dochází k prudkému nárůstu cen energií. Může za to především zvýšená celosvětová poptávka po energii, a zejména plynu, neboť tempo hospodářského oživení po vrcholu pandemie COVID-19 se rychle zvyšuje. Evropské ceny uhlíku v roce 2021 rovněž prudce vzrostly, avšak méně než ceny plynu. Na cenu elektřiny má devětkrát větší vliv zvýšení ceny plynu než zvýšení ceny uhlíku.

Komise vede rozsáhlé konzultace o vhodné reakci na současnou situaci. O této otázce diskutovala s poslanci Evropského parlamentu a ministry v Radě Evropské unie a zároveň se obrátila na zástupce průmyslu a mezinárodní dodavatele energie. Několik členských států již oznámilo vnitrostátní opatření ke zmírnění růstu cen, ostatní však čekají na pokyny Komise ohledně toho, jaké kroky mohou podniknout. Někteří mezinárodní partneři již naznačili plány na posílení dodávek energie do Evropy.

Další kroky: Ve čtvrtek 14. října představí komisařka Simsonová sdělení a soubor opatření poslancům Evropského parlamentu a 18. října následně ministrům energetiky. Evropští lídři pak budou o cenách energie diskutovat na nadcházejícím zasedání Evropské rady, které se bude konat ve dnech 21. a 22. října. Toto sdělení je příspěvkem Komise k pokračující diskusi mezi tvůrci politik EU. Komise bude toto důležité téma i nadále konzultovat s vnitrostátními správními orgány, zástupci průmyslu, skupinami spotřebitelů a mezinárodními partnery a je připravena reagovat na jakékoli další žádosti členských států.*

Zdroj: Evropská komise

Obrázek:

Ceny elektřiny v Česku dramaticky rostou, ale majitelé střešních slunečních elektráren mohou být v klidu. Foto archiv/ASB Portal

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down