04.04.2020 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komise zahájila veřejnou konzultaci

Evropská komise navzdory koronavirové krizi oficiálně zahájila veřejnou konzultaci ohledně budoucí podoby klimatické politiky. Do 23. června se v ní zájmové skupiny a občané mohou vyjádřit k tomu, o kolik procent by měla EU do roku 2030 snížit emise oxidů uhlíku proti hodnotám z roku 1990.

Členské státy se zavázaly ke snížení emisí o 40 procent. Evropská komise v čele s Ursulou von der Leyenovou je ale v takzvané Zelené dohodě ambicióznější a hovoří o 50 až 55 procentech. Nyní se Komise ptá na názor občanů, stakeholderů a organizací.
Environmentalisté jsou však zklamaní. Dotazník totiž neobsahuje možnost vyjádřit se pro ještě větší navýšení cílů, tedy na více než Komisí navrhovaných 50-55 procent.
Ředitel environmentální skupiny CAN Europe Wendel Trio upozorňuje, že je takové snížení nedostačující. Pokud by chtěla Evropa splnit závazky Pařížské dohody a udržet zvyšování teploty na úrovni 1,5 stupně Celsia, muselo by se počítat s redukcí emisí oxidů uhlíku až o 65 procent.
Konečný cíl pak bude součástí klimatického zákona. Konkrétní cíle pro rok 2030 hodlá Komise podle návrhu zveřejnit do září, neboť chce nejprve vyčíslit přesný ekonomický dopad opatření spojených se zpřísněním závazků.
Veřejnou konzultaci Evropská komise spustila navzdory tomu, že v posledních týdnech zaznívají výzvy, aby EU kvůli pandemii a s ní spojenými hospodářskými důsledky své klimatické cíle snížila.
Například český premiér Andrej Babiš (ANO) nedávno prohlásil, že Evropa by měla s ohledem na koronavirovou krizi na Zelenou dohodu „zapomenout“. Podobné hlasy zazněly i z Polska.
Dlouhodobým cílem Evropské komise je vyvážit do poloviny století všechny emise skleníkových plynů ekologickými opatřeními. K dosažení takzvané klimatické neutrality do roku 2050 se na loňském prosincovém summitu přihlásili prezidenti a premiéři všech států EU vyjma Polska. Norma připravená Komisí počítá s nulovými emisemi pro celou sedmadvacítku. Země, které své hospodářství budou přizpůsobovat pomaleji, by tedy mohly svým úsilím teoreticky vyvážit státy s rychlejším přechodem k „zelené“ ekonomice.*
Red (Zdroje: EURACTIV.cz a ČTK)
Foto archiv/Carbon Brief

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down