04.05.2023 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komunitní energetika je v ohrožení?

Od loňského léta se i za přítomnosti zástupců místních akčních skupin připravuje novela energetického zákona, která má umožnit zakládání energetických společenství a sdílení lokálně vyrobené elektřiny. Zcela mimo standardní legislativní proces teď ale přišel ministr Jozef Síkela s návrhem na zásadní omezení komunitní energetiky: možnost sdílet svou energii budou mít energetická společenství pouze na území jedné obce s rozšířenou působností (ORP) a maximálně mezi 1000 odběrnými místy (OM). Místní akční skupiny ale varují, že návrh ministra Síkely je pro připravené projekty likvidační.

Národní síť místních akčních skupin (NS MAS) ve spolupráci s řadou partnerů včetně evropské federace REScoop systematicky připravuje své členy na využití komunitní energetiky ve prospěch energetické soběstačnosti a ekonomického posílení českého venkova. Díky tomuto úsilí místní akční skupiny založily již 13 spolků pro komunitní energetiku, tzv. enerkomů, do konce roku bude těchto společenství až 30.

Příkladem je loni založený Enerkom Opavsko z. s., který zahrnuje území ORP Opava, Vítkov a Bruntál obydlené více jak 155 tisíci obyvateli s dalšími tisíci odběrných míst obcí a firem. Na tomto území plánuje v roce 2030 vyrábět až 20 000 MWh elektřiny ročně z kombinace fotovoltaických, větrných a bioplynových zdrojů. Pokud mají enerkomy skutečně využít místní potenciál obnovitelných zdrojů energie, musí mít možnost sdílet energii na území více ORP.

Návrh ministra Síkely ale fungování enerkomů zastaví. Proto se NS MAS společně se Spolkem pro obnovu venkova a Českou biskupskou konferencí obrátili na premiéra Petra Fialu s dopisem, ve kterém žádají zrychlení přípravy a správné nastavení komunitní energetiky. V dopise uvádějí mimo jiné: “Navrhovat bezprecedentně malý rozsah energetických společenství bez diskuse se zapojenými aktéry nemá oporu v evropském právu a je pro rozvoj čisté, regionální energetiky likvidační.”

Jiří Krist, místopředseda Národní sítě místních akčních skupin, uvedl: “Zájmy velkých energetických firem opět dostávají přednost před podporou českého venkova a rozvojem moderní, čisté energetiky. Místní akční skupiny jsou na komunitní energetiku dávno připraveny, chybí jen zákonná úprava. Místo podpory připravených projektů se ale ministr Jozef Síkela rozhodl komunitní energetiku naopak omezit a nechat potenciál domácích obnovitelných zdrojů ladem.”*

(Zdroj: UKEN - Unie komunitní energetiky)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down