Konec fosilních paliv? Německo přechází na vodíkové elektrárny

Německo se chystá na významný krok směrem k udržitelné energetice. V nadcházejícím roce uspořádá první aukce na plynové elektrárny, které budou připravené na spalování vodíku. Tento krok je součástí širší strategie zaměřené na přechod od fosilních paliv k čistým zdrojům energie a dosažení ambiciózních klimatických cílů.

Německá vláda plánuje v rámci prvních aukcí nabídnout až 10 GW kapacity pro plynové elektrárny, které budou schopny přejít na vodík. Aukce budou organizovány ve čtyřech po sobě jdoucích kolech, mají tak zajistit rychlý postup výstavby těchto zařízení. Cílem je, aby tyto elektrárny přešly na 100% vodíkový provoz nejpozději do roku 2040.

Vláda poskytne finanční podporu ve výši v přepočtu přes 382 miliard korun na výstavbu a provoz těchto elektráren, což zahrnuje jak kapitálové, tak provozní dotace. Plán zahrnuje také zrychlení procesu povolování a výstavby elektrolyzérů pro výrobu zeleného vodíku.

Význam pro energetickou budoucnost

Tento krok je klíčový pro zajištění energetické bezpečnosti a stabilního přechodu na obnovitelné zdroje. Plynové elektrárny připravené na vodík budou hrát důležitou roli při vyrovnávání výkyvů v dodávkách energie z větrných a solárních elektráren, které jsou závislé na povětrnostních podmínkách.

Musíme jednat dříve, než poptávka skutečně naroste. Potřebujeme mnoho elektrárenské kapacity, která nebude v nepřetržitém provozu, ale poskytne energii v době, kdy nebude foukat vítr a svítit slunce,“ vysvětluje německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck.

Vodík, zejména pokud je vyráběn z obnovitelných zdrojů (tzv. zelený vodík), je považován za klíčový prvek budoucí energetiky. Německo plánuje do roku 2030 výrazně zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie, a tyto nové vodíkové elektrárny by měly přispět k dosažení tohoto cíle.

Musíme si uvědomit, že obnovitelné zdroje v dohledné době energii pro střední Evropu nezajistí. Ani přes ambiciózní zelené plány Německa se v roce 2030 bez fosilních paliv neobejdeme. Solární a větrné elektrárny nedokážou v Německu a Česku ani při jejich výrazném růstu nejméně do roku 2030 nahradit tradiční zdroje energie. I při splnění svých zelených plánů se Německo koncem dekády plně obejde bez fosilních zdrojů jen asi pětinu roku, tedy kolem 70 dní, vyplývá to z analýzy webu Fakta o klimatu,“ říká obchodní ředitel energetické skupiny UCED, Václav Skoblík.

Objevují se i opačné názory. Zástupce organizace Deutsche Umwelthilfe (Německá asociace na podporu ochrany životního prostředí), Sascha Müller-Kraenner, vyjádřil obavy ohledně navržené strategie: „Tato strategie zanechává mnoho nezodpovězených otázek a vede k závislosti na fosilních palivech. Do roku 2035 potřebujeme dosáhnout převážně klimaticky neutrální energetické soustavy.

Výzvy a perspektivy

Navzdory velkému potenciálu vodíku čelí Německo několika výzvám. Výroba zeleného vodíku je zatím nákladná a vyžaduje rozsáhlé investice do infrastruktury. Navíc je třeba zajistit dostatečnou výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, aby byla produkce vodíku skutečně ekologická. Německo plánuje urychlit plánování a povolovací procesy, aby rychlou výstavbu potřebné infrastruktury podpořilo.

Ašr (Zdroj: Daniel Mareš, Creditas)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down