V Kongresovém centru v Praze se v listopadu konal 2. ročník konference Smart Energy Forum, spojené s workshopem a výstavou. Obsahem byla hlavně fotovoltaika, akumulace energie a energetická soběstačnost v rámci České republiky. Konferenci organizoval a uváděl Ing. Jaroslav Dorda, provozovatel portálu SolarniNovinky.cz.
Program byl rozdělen do čtyř bloků, ve kterých byla účastníkům představena daná problematika. Na konci bloku následovala diskuse, která poskytla dostatek času pro zodpovězení dotazů z publika. Průběžně po celou dobu akce probíhal fotovoltaický workshopm s výstavou.
Na konferenci zazněly i prezentace zahraničních hostů, kteří posluchače seznámili s aktuálním stavem v dané oblasti ve světě, či prezentovaly špičková řešení zahraničních firem. Hlavní náplní však byly informace odborníků z České republiky. Čtenářům nabízím výběr z prezentací, diskuzních příspěvků a výrobků, které mne nejvíce zaujaly.
- Investice i bez dotací: Velmi zajímavý byl například český příspěvek s názvem „Proč se vyplatí investovat do největší průmyslové baterie bez dotací?“ Ing. Cyrila Svozila, ředitele a majitele společnosti FENIX group, a. s. (foto 1). Na příkladu výrobního závodu v Jeseníku ukázal, že samotná fotovoltaická elektrárna s výkonnou baterií k úsporám energií či financí nestačí. K tomu, aby se investice vyplatila, jsou třeba další výhody, jako vyrovnání odběrových špiček a tím významné snížení odběrového maxima a plateb s ním spojených, ale především zamezení kolísání napětí z veřejné sítě, které způsobovalo v náročné výrobě této firmy prostoje či vyšší zmetkovitost výrobků.
- Továrna na baterie: Zajímavá byla panelová diskuze na téma “Nové obchodní modely v kontextu trendů moderní energetiky v České republice“, kde mne zaujal (kromě jiného) příspěvek Radomíra Pruse, architekta a hlavního investora projektu Magna Energy Storage (MES), realizovaného na Karvinsku. Jde o největší továrnu v Evropě na produkci baterií Li-Ion na bázi české originální technologie HE3DA (foto 2). Po dokončení bude mít roční kapacitu přes 1,2 GWh a výrobní technologie HE3DA bude jednou z prvních, která bude kompletně robotizovaná a automatizovaná a výrobní procesy budou splňovat podmínky Průmyslu 4.0. Spuštění sériové výroby je plánováno na 2. čtvrtletí roku 2020.
- Fotovoltaická krytina: Program Odborného fotovoltaického workshopu byl rozdělen do tří bloků a na konci každé přednášky následovala moderovaná diskuse pro zodpovězení dotazů. Zde byla velmi zajímavá přednáška „První zkušenosti s instalacemi a provozem FV tašek Hantile v Česku“. Jde o tvarované fotovoltaické pásy ve tvaru vodorovné vlnovky (foto 3), které nahrazují pásy několika běžných betonových či pálených střešních tašek a jsou od nich skoro k nerozeznání. Navíc jsou oproti nim prakticky nezničitelné, lehčí a trvanlivější, ale bohužel (samozřejmě) i mnohem dražší (5000 Kč/m2).
- Skladování energie: Souběžně se konala výstava s expozicemi systémů skladování energie (akumulátory), fotovoltaických technologií (panely, střídače), nabíjecích stanic pro elektromobily, chytrých řešení pro energetickou soběstačnost a úspory a produktové novinky pro domácnosti i firmy (foto 4), na které představilo svá řešení 27 firem z ciziny i České republiky včetně stánku České fotovoltaické asociace. Každý účastník zde navíc obdržel poměrně rozsáhlou příručku Praktický manuál rad pro instalaci a provoz fotovoltaických a bateriových systémů.
Připravil Petr Měchura
Obrázky:
Expozice FENIX group, a. s.
Technologie HE3DA
FV střešní krytina Hantile
Nabídka firmy S-power