09.08.2024 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konopí seté jako biomasa i pro stavebnictví a energetiku

Ve světě roste zájem o přírodní vlákna na výrobu různých typů výrobků. To je nová příležitost i pro dříve u nás běžnou zemědělskou plodinu s názvem konopí seté (resp. konopí technické). Nejde samozřejmě o konopí léčivé, neboť obsahuje pouze 0,3 % THC (psychoaktivní látky). Má ale široké možnosti využití v textilním průmyslu, potravinářství, stavebnictví i v čisté energetice.

 

Konopí seté není náročné na pěstování. Výsevek osiva může být 25, 40 nebo i 60 kg/ha, čili pěstování buď na semeno nebo stonek nebo i obojí. Díky rychlému růstu konopí v dubnu a začátkem května při dostatku vláhy není problém s pleveli, protože vysoké rostliny konopí je brzy „udusí“. Až dosud nebyly problémy ani s ochranou proti houbovým chorobám. Ochranu proti škůdcům lze řešit osevním postupem s intervalem 5–6 let pozemku bez konopí. Vegetační doba je 120 dnů a nejčastěji bývá sklizeň na přelomu srpna a září.

Současná výměra konopí setého v ČR je přibližně 500 hektarů. To je však oproti potenciálu málo. Limitujícím faktorem v České republice jsou hlavně nedostatečné kapacity pro zpracování, tzv. tírny. V současné době pro plně funkční tírny po stránce objemové i energetické by bylo potřeba vypěstovat 9000 tun stonku konopí setého. To představuje výměru 1200 až 1500 hektarů plodiny.

Recyklace, izolační desky i topné brikety

Pro české pěstitele je ekonomicky nejvýhodnější pěstovat konopí seté na stonek i semeno. Škála možných výrobků z konopí je nepřeberná. Vše se využije, od semen až po stonek plodiny. Současný trend používání recyklovatelných materiálů nahrává zejména použití konopných vláken a pazdeří. Stavebně-izolační desky z pazdeří jsou lehčí a pevnější než například desky pilinové. Z vlákna lze vyrábět oděvy, zateplovací rohože, provazy atd.  Konopné vlákno lze použít i do protihlukových stěn, které jsou pak pevnější, lehčí a ekologičtější než běžně používané stěny z betonu.  A bohužel neprávem opomíjené jsou lisované topné agro-brikety a agro-pelety z konopné slámy, které se kvalitou a cenou vyrovnají mnohem známějším palivům z obilné slámy a sena trvalých travních porostů.

JiT (Zdroj: (Zemědělec)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down