18.05.2023 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konsolidační balíček a životní prostředí

V souvislosti s tzv. konsolidačním balíčkem, kterým vláda plánuje stabilizovat veřejné finance, připravilo Hnutí DUHA komentáře k vybraným opatřením, které mají environmentální dopady. Vládní návrhy a k nim náležející komentáře jsou přehledně uvedeny v tabulce v tiskové zprávě Hnutí DUHA.

  • Téměř všechny vládní návrhy v oblasti změn daní a poplatků jsou z hlediska životního prostředí pozitivní (výjimku tvoří například negativní návrh na zvýšení DPH pro veřejnou dopravu a opravy výrobků), ale žádný z nich není dotažený a nepřinese tolik peněz a takovou motivaci k šetrnému chování, jaké by mohl. Například vláda navrhuje růst těžebních poplatků z vydobytého hnědého uhlí ze 3 na 6 % tržní ceny, přitom analýzy hospodaření hnědouhelných společností opakovaně ukázaly, že je možné zvýšit na 10 %.
  • Na některá zásadní opatření vláda úplně zapomněla. Jedná se například o daňové zvýhodnění biopotravin či obnovitelných zdrojů energie a naopak zvýšení poplatků za znečišťování ovzduší. Tyto poplatky stanovuje zákon o ochraně ovzduší, jehož novela je zrovna v meziresortním připomínkovém řízení a je velmi jednoduché ji doplnit.
  • V oblasti dotací by bylo možné zrušit konkrétní kontraproduktivní dotace v lesnictví. Naopak by se úspory neměly hledat v dotacích směřovaných na podporu biodiverzity a adaptace krajiny na dopady klimatických změn, ani v podpoře ekologického zemědělství. Návrh na úplně zrušení poplatku za podporované zdroje energie (OZE, teplárny, spalování odpadů) by narazil na právní překážky a zcela chybí analýza dopadů.

Jiří Koželouh z Hnutí DUHA k tomu říká: “Vládní balíček obsahuje z hlediska životního prostředí některé pozitivní body, ale ty jsou všechny nedotažené – navrhuje například zbytečně malý růst těžebních poplatků –  a tedy nepřináší tolik peněz, kolik by mohly. Vláda zároveň zapomíná na některé očividné příležitosti, jako jsou vyšší poplatky za znečišťování. Místo toho zvyšuje daňovou zátěž pro vysoce pozitivní činnosti, jako je veřejná dopravy či opravy obuvi a jízdních kol. Potřebujeme promyšlenou reformu daní a poplatků, která se bude soustředit na vyšší zatížení spotřeby, znečišťování a poškozování životní prostředí na jedné straně a úlevy v daňovém zatížení práce a ekologicky prospěšných činností.” 

(Zdroj: Hnutí DUHA)*

Foto archiv/iRozhlas

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down