04.04.2023 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Legislativa na Slovensku i jako inspirace

Komunitní energetika je na Slovensku legislativně upravena v rámci novely energetického zákona, účinné již od 1. října 2022. V porovnání s připravovanou novelou LEX OZE v Česku je slovenská úprava v mnoha ustanoveních rozdílná. Podle Patrície Čekanové, prezidentky Asociace komunitní energetiky ČR, však může být i pro naše legislativce inspirací a poučením.

„Slovenská novela například podle mne postrádá použitelnou definici sdílení elektřiny. Naproti tomu je její velkou výhodou, že energetická společenství nepotřebují licenci na výrobu energie, jestliže dodávají elektřinu a biometan výhradně svým členům,“ říká, prezidentky Asociace komunitní energetiky ČR Patrícia Čekanová.

K rozdílům v definicích energetického společenství v projednávané české novele LEX OZE II a platné slovenské novele patří i zisk a účast v energetickém společenství. Jak zisk ze založeného energetického společenství, tak pravidla účasti členů jsou v účinné novele na Slovensku definována mnohem jasněji.

V navrhované české novele například není blíže definována dobrovolná a zejména otevřená účast. V souvislosti s otevřenou účastí je pak možné spekulovat, zda se vstupem do energetického společenství či jeho opuštěním mohou být spojeny určité poplatky nebo povinnosti členství. Novela ve SR také přesněji definuje rozsah dosaženého zisku, který může být legálně rozdělen mezi členy energetického společenství.

Podle Patrície Čekanové je pro rozvoj komunitní energetiky podstatné, aby členové komunity mohli sdílet elektřinu prostřednictvím veřejné distribuční soustavy (DS). Právě ustanovení týkající se využívání DS jsou však ve slovenském právním řádu spíše opomenuta. V praxi to znamená, že komunity nemají právní oporu pro využívání stávající infrastruktury a hrozí, že si budou muset vybudovat vlastní přímé vedení neboli vlastní síť.

„Slovenský energetický zákon vnímám i z hlediska komunitní energetiky jako dobrý zdroj inspirace, který nám ukazuje, co by se dalo v naší praxi uzákonit lépe. Některé aspekty, především zisk a účast v energetickém společenství, mají na Slovensku zpracovány detailněji. Celkově však považuji současný návrh naší novely LEX OZE II za propracovanější,“ uvádí Patrícia Čekanová.*

Red

Foto archiv/Energie 21

Článek je převzat z čísla 2/23 časopisu Energie 21.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down