20.06.2021 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Len a konopí také pro vytápění a stavbu

Pěstování lnu i konopí má na našem území dlouhou tradici. V porovnání s minulostí se ale výměra těchto plodin na našich polích podstatně zmenšila, což je škoda. Obě technické plodiny totiž mají mnohostranné využití v různých oblastech, například pro vytápění tvarovanými biopalivy a jako stavební materiál v ekologicky udržitelném stavebnictví.

Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 4/2021.

Rostliny lnu i konopí jsou téměř beze zbytku zpracovatelné. Z vyčištěného pazdeří si mimo jiné lisují stavební materiály nebo brikety na topení. Koudel se dříve využívala především jako těsnění. V současnosti nachází ještě další uplatnění, například v automobilovém průmyslu.

V minulosti byl na našem území len významnou plodinou, zejména v bramborářských a podhorských oblastech. Od počátku devadesátých let minulého století se vlivem otevírání se trhu západní Evropě a také díky nerovným podmínkám v zemědělství plocha pěstovaného lnu neustále snižovala.

Konopí u nás ještě po první světové válce zaujímalo plochu kolem devíti tisíc hektarů. Poté se jeho výměra snižovala, až téměř upadlo v zapomnění. Teprve v posledních dvou desetiletích se k němu mnozí pěstitelé začínají vracet.

V současnosti len nachází nové uplatnění v energetice. Lněný stonek lze dobře využít pro výrobu palivových briket. Efektivní uplatnění lněného stonku jako suroviny pro výrobu biopaliv nebo jiné technické uplatnění může být cestou, jak vylepšit ekonomickou bilanci pěstování lnu.

Z konopí lze údajně vyrobit až pětadvacet stoprocentně recyklovatelných výrobků. Základní využitelnou surovinou je biomasa (vlákno, pazdeří) a semeno. Stonek obsahuje rostlinnou buničinu (dřevitou část) vhodnou pro výrobu biopaliv – peletek, briket, benzínu, dřevěného uhlí, metanolu i elektřiny.

Velký význam má využití dřevité hmoty (pazdeří) jak pro stavebnictví, tak hlavně pro energetické využití ve formě rostlinných pelet a briket, jejichž výhřevnost dosahuje při 9% vlhkosti přibližně 16,5 až 18 MJ/kg. Brikety a pelety jsou vhodné zejména do zplyňovacích kotlů na dřevo, krbových kamen a krbů.

Stavební materiál z pazdeří, takzvaný konopný beton, má výborné tepelné, izolační a akumulační vlastnosti. K jeho pozitivním vlastnostem v první řadě patří nízká tepelná vodivost a výborné izolační vlastnosti.

Konopí jakožto rychle rostoucí plodina pohlcuje CO2. Proto má konopný beton zápornou uhlíkovou stopu. Veškeré materiály použité na stavbu domu jsou přírodně odbouratelné, takže nezatěžují životní prostředí.*

Hana Honsová

Obrázky:

V současnosti se v Česku pěstuje len hlavně k produkci oleje. Foto Hana Honsová.

Lněný stonek lze dobře využít pro výrobu palivových briket. Foto archiv/Fortex-AGS.

Z jednoho hektaru technického konopí se získá až 14 tun konopného stonku. Foto Jiří Trnavský

Výhřevnost suchých pelet z konopí dosahuje až 18 MJ/kg. Foto Jiří Trnavský

Konopný beton z pazdeří má výborné tepelně-izolační vlastnosti. Foto archiv/Legalizace

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down