Česká kancelář Greenpeace spustila novou fázi kampaně za omezení odpadu v přírodě, která požaduje zavedení zálohového systému na PET lahve a plechovky. V následujících týdnech budou moci lidé společně s Greenpeace psát maily předsedům a předsedkyni parlamentních stran a šéfům jejich poslaneckých klubů. Podle zdrojů Greenpeace málokterá věc má u veřejnosti tak velkou podporu jako zavedení zálohového systému na PET lahve a plechovky. Zákon na veřejnosti pravidelně prosazuje například i ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU-ČSL.
Před zahájením příští schůze Poslanecké sněmovny se pak uskuteční na Mariánském náměstí happening s obřími hodinami vyrobenými z PET lahví, které politikům a političkám připomenou, že jim k prosazení zálohového systému do termínu podzimních voleb už dochází čas. Aktivity Greenpeace navazují na úspěšnou kampaň "Plast je past", kterou organizace v Česku vedla před několika lety.
Zálohový systém na PET a hliník zavedlo už 16 států Evropské unie, včetně všech našich sousedů – Polska, Německa, Rakouska a Slovenska. Podle průzkumu společnosti Ipsos podporuje systém zálohování PET lahví a plechovek 76 procent obyvatelstva v Česku napříč politickým spektrem. Greenpeace se proto spolu s lidmi nyní politiků a političek ptá, zda v předvolební době vyjdou vstříc svým voličkám a voličům, nebo zda budou jejich přání ignorovat.
Poslanecká sněmovna dosud neprojednala nový zákon zavádějící zálohy na PET a hliník ani v prvním čtení. Na programu ho měla již dvakrát, naposledy 25. března, v žádném z těchto případů se ale nesešlo dost poslanců a poslankyň k tomu, aby mohla schůze pokračovat. To je ovšem přinejmenším velmi nestandardní, tento zákon totiž předložilo vládní Ministerstvo životního prostředí za velké mediální podpory ministra Petra Hladíka z KDU-ČSL.
Každý rok končí v přírodě, na skládkách a ve spalovnách obrovské množství plastových lahví a plechovek – konkrétně 400 milionů PET lahví a 500 milionů hliníkových plechovek. Současný systém třídění odpadu nestačí, protože vůbec nedokáže zamezit tomu, aby nápojové obaly končily v přírodě nebo v komunálním odpadu. Naopak v zemích se zavedeným zálohovým systémem kleslo množství odhozených nápojových obalů v přírodě – takzvaný littering – až o 95 %.
Zálohy musí Česko zavést, jinak nesplní evropské recyklační cíle. Pokud by poslanci a poslankyně zákon neschválili, hrozí, že budou dalších několik let stovky milionů PET lahví a plechovek končit v přírodě, na skládkách a ve spalovnách a my za to kvůli neschopnosti našich politiků a političek ještě budeme platit obrovské pokuty. Proto se Greenpeace politiků a političek také ptá, zda v případě, že nepodpoří zálohový systém, přijmou politickou zodpovědnost za tyto pokuty.
Lukáš Hrábek, koordinátor kampaně Plast je past a tiskový mluvčí, k tomu říká: “Málokterá věc má u veřejnosti tak obrovskou podporu jako zavedení zálohového systému na PET lahve a plechovky. A je to logické. Všechny nás štve, když vidíme pohozené PETky a plechovky v přírodě. Vzkaz pro politiky a političky je tedy jasný: my, lidé, něco chceme, tak to zařiďte. Poslanci a poslankyně mají teď před volbami unikátní možnost ukázat, jestli splní to, co si přejí jejich voliči a voličky, nebo jestli se na ně vykašlou a zálohami se nebudou zabývat. V takovém případě ovšem ponesou vinu za pokuty, kterými může Evropská unie potrestat Česko za nezavedení zálohového systému.”*
JiT (Zdroj: Greenpeace)
Současný systém třídění odpadu nedokáže zamezit, aby miliony pet-lahví a plechovek stále končily i v přírodě. Foto archiv/Nedej se