Vlny veder, stále ničivější požáry a povodně, tání ledovců. Klimatické změny a jejich efekty ovlivňují naši současnost, nikoli vzdálenou budoucnost. Právě o fyzikálních dopadech globální klimatické změny pojednává zpráva, kterou v Ženevě zveřejnili členové Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) při OSN.
„Je to oficiální, zpráva IPCC potvrzuje závažné poškození klimatu lidskou činností. Vědecká data ukazují, že se Země otepluje mnohem rychleji, než se předpokládalo a změny podnebí nabírají na obrátkách po celém světě. Pomyslné dveře příležitosti, jak klimatickou krizi mírnit, se nám uzavírají před nosem. Otázkou zůstává, zda jsou naši současní lídři schopní do nich strčit nohu a začít pracovat na razantním omezení emisí, nebo zvítězí jejich zbabělost a nechají je nenávratně zabouchnout. Času na radikální změny ale ubývá a naši lídři musí neprodleně začít spolupracovat na omezení emisí CO2,” říká spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis.
Varování ohledně rozsáhlých rizik vyplývajících z globálního oteplování jsou ještě ostřejší, než byla před několika lety. Dle odborníků se zatím oteplování odehrává podle černějších scénářů. Šance udržet teplotní nárůst pod 1,5 stupně Celsia sice máme, ale jen pokud do roku 2050 dosáhneme uhlíkové neutrality. Hladiny CO2 jsou dle vědců nejvyšší za poslední dva miliony let.
Dokument je součástí zatím nejrozsáhlejší šesté hodnotící zprávy, kterou IPCC vydá příští rok. Odborníci o finální podobě zprávy založené na 14 tisících studií jednali virtuálně. Vypracovali také takzvaný uhlíkový rozpočet, který předpovídá, jak velké množství emisí může být vypuštěno do atmosféry, než teploty dosáhnou na hranici o 1,5 stupně Celsia vyšší oproti předindustriální úrovni. Měl by sloužit jako vodítko jednotlivým vládám, jejichž představitele v listopadu čeká klimatická konference OSN. V podstatě jedinou příčinou změn klimatu je totiž podle vědců produkce CO2. Přičemž zdůrazňují, že dekarbonizace je nutná, možná a její uskutečnění závisí pouze na společenské shodě.
„My Zelení dlouhodobě upozorňujeme na to, že potřebujeme jasný plán transformace naší energetiky a teplárenství, který stanoví ukončení spalování uhlí co nejdříve, nejpozději do roku 2030. Jen tak bude možné splnit závazky Pařížské dohody a zabránit nejhorším důsledkům změn klimatu. Dobrý plán navíc nabídne budoucnost i lidem, kteří v uhelném průmyslu nyní pracují, a zajistí, že transformace bude spravedlivá,” dodává Magdalena Davis.
Nový interaktivní atlas také ukazuje, jak se změny, včetně teplotních nárůstů a následných extrémních výkyvů počasí, dotýkají jednotlivých regionů světa. Atlas ukazuje, že není oblast, která by zůstala ušetřena a také fakt, že každá polovina stupně Celsia oteplení má obrovské dopady. Dokument také nabízí pět hypotetických scénářů zobrazujících vývoj klimatických změn v následujícím století v závislosti na tom, jak se lidstvu podaří omezit produkci skleníkových plynů. Česká republika je podle zprávy IPCC ohrožena nárůstem teplot až o čtyři stupně do roku 2100, suchem způsobujícím neúrodu a nedostatek pitné vody, lesními požáry, záplavami a přehřátím měst, kde žije 70 % obyvatelstva. Zelený program pro zastavení změn klimatu je na https://www.zeleni2021.cz/klimaticka-zmena.
O Straně zelených
Zelení už přes 30 let hájí kvalitu života. Jako jediná česká politická strana máme péči o životní prostředí na prvním místě. Protože víme, že čistý vzduch a voda, pestrá krajina a ekologicky šetrné hospodářství jsou základní podmínky kvalitního a zdravého života nás všech. Naším cílem je také solidární stát, který všem poskytuje přístup ke spravedlnosti, základním jistotám a kvalitním veřejným službám jako je zdravotní péče nebo školství. Hájíme proevropské směřování Česka a hlásíme se k vizi svobodné, tolerantní a rozmanité společnosti. Zjistěte více o zelené politice na webu www.zeleni2021.cz.
Zdroj: Strana zelených
Foto archiv/MŽP