Lisabon vytyčil cestu k čisté nule

Účastníky každoroční evropské konference a výstavy The Business Booster (TBB), zaměřené na obnovitelné zdroje energie, jejich rozvoj a perspektivy, hostil koncem letošního září Lisabon. Desátý ročník dvoudenní akce, kterou pořádá společnost EIT InnoEnergy, se zúčastnili zástupci politické, finanční a průmyslové sféry, regulačních orgánů, startupů a dalších subjektů.

V portugalské metropoli se sešlo přes tisíc účastníků z více než 40 zemí, aby diskutovali o možnostech řešení energetické transformace, tedy urychlení cesty ke snižování emisí a dosažení klimatické neutrality. Výstava představila na 150 udržitelných energetických inovací včetně 35 konkrétních produktů a prototypů: od technologií OZE až po inovativní řešení mobility.

S důrazem na inovace

Konferenci TBB zahájili generální ředitel EIT InnoEnergy Diego Pavía (foto), ředitelka této společnosti pro inovace Elena Bou a Maroš Šefčovič, místopředseda Evropské komise a její komisař pro energetickou unii. Nosnou otázkou bylo, jak zajistit a urychlit přechod k udržitelnému hospodaření s energií a nulovým emisím v Evropě.

Všichni řečníci vyzvedli význam inovací v energetice. Šefčovič upozornil na potřebu podpory finančních zdrojů i na výzvu trhu práce při transformaci energetiky, a to například s ohledem na rapidní nárůst poptávky po pracovní síle od výrobců baterií. Podle něj bude nutné do roku 2025 v tomto oboru vyškolit nebo rekvalifikovat kolem 800 000 nových zaměstnanců.

Elena Bou zmínila nutnost nových objevů v souvislosti s rostoucí spotřebou energie. Podle ní bude v roce 2050 polovina emisí CO2 eliminována s pomocí inovativních řešení. Právě inovace mohou výrazně pomoci, ovšem za předpokladu, dokážeme-li urychlit jejich šíření ve velkém. Jen tak lze účinně zajistit, aby se dobré technologie staly levnějšími a pronikly do praxe. Dobrým příkladem je solární energie, jejíž cena se za posledních pět let snížila o 50 %.

Kapitál i spolupráce

Nezbytná je spolupráce všech zainteresovaných. Za příklad mohou posloužit Evropská bateriová aliance (EBA), Evropské centrum pro akceleraci zeleného vodíku (EGHAC) a Evropská solární iniciativa (ESI). Tyto tři organizace společně přinesly v roce 2021 tržní hodnotu 390 miliard eur a přispěly k vytvoření více než sedmi milionů pracovních míst. Samozřejmostí je vytvoření vhodných tržních podmínek včetně regulace, a to v dlouhodobém horizontu. V roce 2021 bylo do klimatických technologií investováno hrubým odhadem 81 miliard eur, což se může zdát hodně. V porovnání s příjmy Amazonu, které loni činily 51 miliard eur, se kapitál podporující klimatické cíle nejeví jako příliš dostatečný.

Ron Garan, bývalý astronaut NASA, kromě jiného informoval o svých zkušenostech s vesmírnými lety. Jeho hlavním poselstvím bylo, jak důležité je věnovat pozornost budoucnosti Země. Podle něj – také s ohledem na válku a Ukrajině – je obtížné si představit spolupracující svět. Proto je nutné pochopit, že s ohledem na nulové cíle neexistují samostatné země, hranice nebo národy. Je třeba vidět sjednocenou planetu a lidstvo.

Každoročně se na TBB uskuteční více než 2500 osobních setkání, která otevírají nová partnerství a obchodní příležitosti v systému udržitelných energetických inovací. Akce poskytuje také prostor pro vytváření B2B kontaktů a networking. Na diskusích u kulatého stolu se hovořilo hlavně o cestách, příležitostech a výzvách k dosažení čisté nuly do roku 2050. Účastníci konference se nejen dozvěděli, co je potřeba učinit pro splnění tohoto důležitého cíle, ale současně se stali součástí řešení a našli svou roli v celosvětovém boji proti změně klimatu.

Příští ročník celoevropské konference TBB přivítá ve dnech 18. a 19. října nizozemská metropole Amsterodam.*

Foto archiv/ EIT InnoEnergy

(Vyšlo v Energii 21, č. 6/2022)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down