Tak máme nového prezidenta. Miloši Zemanovi samozřejmě blahopřeji. Ale mohu s čistým svědomím blahopřát i všem čtenářům našeho časopisu o obnovitelných zdrojích energie? Některé veřejně prezentované názory občana a politika Miloše Zemana na ochranu přírody a občanské aktivity lze totiž označit, mírně řečeno, za nevstřícné. Nevládní organizace Hnutí Duha to popsala jako Sedm případů Miloše Zemana.
Občan a politik Miloš Zeman již před volbami například prohlásil, že by zrušil národní park na Šumavě. Vzácnou horskou krajinu by tak otevřel developerům, stavebním projektům a těžbě dřeva. Přitom MF DNES před časem odhalila, že spoluzakladatel Zemanovy strany a šéf její jihočeské pobočky, bývalý plukovník Zdeněk Zbytek, který chtěl potlačit demonstrace v listopadu 1989 tankovou divizí, dnes čile obchoduje s Ruskem, na Šumavě vlastní řadu nemovitostí – a národní park mu zřejmě brání v další podnikatelské expanzi.
Občan a politik Miloš Zeman již před volbami prohlásil, že chce vyvlastnit, vystěhovat a zbourat ty obce na Mostecku, jež překážejí v rozšiřování uhelných dolů. Také chce pomoci nynějším vlastníkům bývalé Mostecké uhelné společnosti, jež patřila státu, ale za Zemanova premiérování skupina korupčníků vymyslela účetní operaci a přivlastnila si ji. Švýcarské soudy nyní chystají proces s Robertem Sýkorou, náměstkem ministra průmyslu v Zemanově vládě, kterého viní z účasti na miliardovém tunelu.
Občan a politik Miloš Zeman již před volbami souhlasil, aby stát postavil projekt obřího plavebního kanálu, který přes kopce a průsmyky propojí Dunaj, Odru a Labe. Proměnil by tak poslední volně plynoucí řeky v polomrtvá koryta – a každého z nás by to stálo 30 000 korun.
Občan a politik Miloš Zeman ještě v předvolební debatě řekl, že surovinu z českých uranových dolů by opět vyvážel do ciziny, což by ale znamenalo obnovit chemickou těžbu uranu, za jejíž následky platí stát desítkami miliard korun dodnes.
A co si občan a politik Miloš Zeman před volbami myslel o občanských aktivitách? Právo lidí připomínkovat projekty, které promění jejich sousedství v obchodní centrum či satelitní městečko, silnici nebo lom, považoval za zbytečné zdržování. A s ekologickými organizacemi by údajně naložil po středověkém způsobu: Vypálit, počůrat, posolit. Je vůbec možné, že stejný Miloš Zeman kdysi zahájil svoje působení ve veřejném prostoru kritikou socialistického státu za poškozování životního prostředí?
Hnutí Duha zveřejnilo před prvním kolem voleb výsledky ankety, v níž kandidáti projevili své ekologické postoje a chování. Miloš Zeman v ní obsadil poslední místo. Jako jediný nepodpořil programy snižující naši závislost na fosilních palivech a zpochybnil ochranu divoké přírody či práva občanů chránit své životní prostředí. Mimochodem – místopředsedou Zemanovy strany je český jednatel ropné společnosti Lukoil Martin Nejedlý, který je i štědrým sponzorem této strany.
Miloši Zemanovi samozřejmě blahopřeji. Ale také doufám, že si vzpomene na své ekologické názory před čtvrt stoletím.
Jiří Trnavský