23.07.2024 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ministerstvo se zapojilo do globální konference OSN k udržitelnému rozvoji

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) se spolu se zástupci Ministerstva pro místní rozvoj a Ministerstva zemědělství zúčastnil nejvýznamnější globální akce k udržitelnému rozvoji pořádané Organizací spojených národů (OSN) v New Yorku. Česká republika se aktivně zapojuje do společného úsilí o splnění cílů udržitelného rozvoje (tzv. SDGs) do roku 2030, které si státy globálně stanovily.

Česká republika se aktivně zapojuje do společného úsilí o splnění cílů udržitelného rozvoje (tzv. SDGs) do roku 2030, které si státy globálně stanovily. Úspěšná je ČR například v oblasti vody – také proto jsme letos jako jedna ze tří zemí světa získali od OSN uznání za významný pokrok v hospodaření s vodou. 

Ministr Hladík s ministry dalších zemí zahájil projevem ministerskou část globální konference Politické fórum na vysoké úrovni (HLPF) k udržitelnému rozvoji. „Jsme právě v polovině Agendy 2030, která představuje společný plán, jak chceme, aby svět vypadal v roce 2030. Zároveň stanovuje cíle udržitelného rozvoje v oblastech, jako je vymýcení chudoby a hladu, ochrana planety před jejím poškozením, včetně udržitelné spotřeby a výroby, zajištění prosperity a životního naplnění pro všechny, zajištění míru a vytvoření globální spolupráce pro udržitelný rozvoj s ohledem na potřeby nejchudších. Česká republika plní, nebo je na dobré cestě ke splnění u 58 % podcílů všech 17 Cílů udržitelného rozvoje. Vedeme si dobře například v ukončování chudoby, v hospodaření s vodou, v podpoře obnovitelných zdrojů energie, v boji s nepůvodními invazními druhy. Pokročili jsme v udržitelnosti obcí a komunit a daří se nám v dlouhodobé míře nezaměstnanosti. Zlepšit bychom se naopak měli třeba v udržitelné výrobě i spotřebě, a to zejména u firem,“ uvedl ministr Hladík s tím, že konkrétní cíle pro ČR definuje národní strategický rámec ČR 2030.

„Vodní Oscar“ za pokrok v hospodaření s vodou

Na globální konferenci o udržitelném rozvoji v New Yorku byla Česká republika vyhodnocena jako první evropská země a jedna ze tří zemí světa, spolu s Jordánskem a Kambodžou, které OSN letos ocenila za významný pokrok v přístupu k hospodaření s vodou.

„Je to pro Českou republiku úspěch. Opravdu mě těší, že jsme mezi třemi státy na světě, které získaly uznání za tak velký pokrok v nakládání s vodou v obcích a ve městech, za napojení obcí na pitnou vodu i kanalizaci a za čistší řeky a potoky. Případová studie OSN nás ocenila za to, že naše země například za poslední dvě desetiletí výrazně navýšila procento domácností připojených ke zdrojům pitné vody nebo kanalizaci. Velký posun jsme udělali i ve snižování znečištění řek a potoků a zdrojů vody obecně, téměř polovina vodních toků byla v roce 2003 v kategorii velmi nebo silně znečištěné a teď je to třetina,“ komentoval ministr Hladík.

Bilaterální jednání k rozvoji spolupráce i dosažení společných cílů

Ministr se u příležitosti HLPF také sešel s významnými představiteli OSN. Se zástupkyní generálního tajemníka OSN Aminou Mohammed diskutoval o dalším postupu při naplňování Agendy 2030, hovořili o otázkách spojených s rozvojem nových technologií, úlohou mladé i starší generace ve společnosti, a také bezpečností lidí v kontextu válečných konfliktů.

Jednal i s náměstkem generálního tajemníka OSN Li Junhuem o nedostatečném naplňování cílů udržitelného rozvoje a možnostech, jak pokračovat v úsilí o jejich naplnění, jak na globální, tak národní i lokální úrovni. Diskuze s výkonnou tajemnicí Evropské hospodářské komise OSN Tatianou Molcean se pak soustředila na naplňování některých významných environmentálních úmluv, jako je Úmluva o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států a Vodní úmluva, přičemž na podzim letošního roku proběhne setkání smluvních stran.

O nadcházející Konferenci OSN o změně klimatu, která proběhne v listopadu 2024 v Baku, jednal ministr Hladík s náměstkem ministra hospodářství Ázerbájdžánu Sahibem Mammadovem. S náměstkyní ministra životního prostředí a přírodních zdrojů Filipín, Analizou Rebuelta-Teh, pak mluvili o spolupráci v kontextu nadcházejícího zasedání česko-filipínského smíšeného výboru pro hospodářskou spolupráci.

Dezinformace v debatě o změně klimatu

Při doprovodné akci HLPF v rámci iniciativy Pathfinders, které Česká republika spolupředsedá a která se zaměřila na téma polarizace ve společnosti, ministr promluvil o vlivu dezinformací na názory o změně klimatu. „Téma probíhající klimatické změny a jejího dopadu na naše obyvatele, města a přírodu bývá velmi často obětí dezinformačních kampaní. Ty pak mohou dopadat na nejzranitelnější osoby a ještě více rozdělují obyvatele, což vede k oslabování míru i důvěry ve vlády i instituce. Ve velké míře do všeho vstupují nové technologie a sociální sítě, které mají moc záměrně vypuštěné nepravdivé informace rozdmýchat. Proto je potřeba věci vysvětlovat a sdílet vědecky podložená fakta,“ řekl ministr Hladík.

Česká delegace se zúčastnila také několika Dobrovolných národních přezkumů, kdy vybrané země prezentují výsledky, jak se jim daří naplňovat jednotlivé Cíle udržitelného rozvoje. Česká republika bude takto svůj pokrok v jednotlivých oblastech prezentovat na půdě OSN v příštím roce.*

JiT (Zdroj: MŽP)

Na konferenci se také diskutovalo o otázkách spojených s rozvojem nových technologií. Foto archiv/AERS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down