Tak trochu ve stínu silných traktorů a strojů na předseťovou přípravu půdy při dubnovém polním dni v Senici na Nymbursku, bylo ve stanu zařízení na lisování oleje zastudena. Avšak jen do chvíle, kdy Jan Utratil z českoskalické firmy Farmet, naplnil násypku řepkovým semenem a spustil lis. Z lisu jedním otvorem do připravené nádoby odkapával rostlinný olej a do další nádoby padaly pokrutiny v podobě peletek.
„Z metráku řepkového semene se vylisuje přibližně třetina oleje, zbývající dvě třetiny jsou pokrutiny, které obsahují tak dvacet procent oleje. Sedlák si tak v podstatě ze sklizeného řepkového semene může vyrobit palivo do vznětových motorů v traktorech či autech a získá buď výborný doplněk krmiva pro zvířata nebo palivo pro automatický kotel,“ vysvětloval Jan Utratil možnosti využití jednoduchého zařízení na farmách.Vycházel přitom ze zkušeností, které už při využití této malé techniky ve světě a už mi u nás jsou.
Doslova průkopníkem v této oblasti je soukromě hospodařící zemědělec Lubomír Hlavenka, který v mikulovském okrese obhospodařuje na půl stovky hektarů orné půdy. Mimo obilovin a kukuřice na ní pěstuje slunečnici. Ze sklizených semen malým lisem o příkonu 1,1 kW za hodinu získá z 13 kg slunečnicových semen přibližně čtyři litry oleje. Protéká přes sedimentační nádržky, v nichž se během několika týdnů usadí nečistoty. Za dva měsíce vyrobí více než 5000 litrů oleje, který mu slouží místo nafty pro traktory a autopark se vznětovými motory. Jezdí na rostlinný olej po menší technické úpravě.
Jak je vidět, nemusí být daleko doba, kdy na každé menší rodinné farmě bude takováto technologie sloužit jak k pohonu motorů, tak k ohřevu obytných i provozních místností.
Celý článek je otištěn v čísle 4/09 časopisu Energie 21.
Autor: Ing. Zdeněk Kulhánek