Náhradu za plyn nabízí sama Země

Geotermální energie může již za současných technologických a legislativních podmínek v Česku nahrazovat zemní plyn a uhlí také v menších soustavách centrálního vytápění a chlazení. Může se tak stát významným a někde i dominantním zdrojem tepla a chladu pro komerční využití v teplárenství, průmyslu, veřejném sektoru a developerských projektech.

Z pohledu tržního potenciálu jsou v Česku perspektivní zejména technologie mělké geotermální energie, využívající soustavy vrtů a vysokoteplotních tepelných čerpadel. Z hlediska technického potenciálu jsou však v budoucnu velké možnosti i ve využívání hluboké geotermie (geotermální elektrárny).

Takové hlavní závěry uvádí studie „Země má energie na rozdávání – proč ji využíváme tak málo a jak to změnit?“ (odkaz), kterou představila Komora OZE společně s odborníky z vědecké komunity.

Studie shrnuje geotermální potenciál a rámcové podmínky jeho využití v ČR a rozpracovává čtyři možnosti pětiletého rozvoje sektoru do roku 2027. Studie se zaměřuje na tzv. komerční využití geotermální energie a nezabývá se jejím využíváním pro individuální potřeby jednotlivých domácností.
„Geotermální energie je u nás dostatek, Stát však musí systematickou a cílenou podporou umožnit její rychlejší a masivnější využívání tak, aby odpovídala potřebám teplárenského sektoru a komerčním aplikacím s cílem v maximální možné míře využít jako náhradu za zemní plyn," uvedl Antonín Tym, člen předsednictva  České geotermální asociace, který celou přípravu zveřejněné studie vedl.

„Geotermální energie je již v současnosti technologicky plnohodnotným zdrojem, schopným nahrazovat v poměrně velkém rozsahu fosilní paliva pro vytápění v České republice. S ohledem na zcela mimořádnou situaci a energetickou krizi je však třeba rozvoj tohoto sektoru významně akcelerovat také na úrovni státu,” řekl Radek Červín, předseda Asociace pro využívání tepelných čerpadel.

 „Toto je další podklad pro projekt předsedy vlády Petra Fialy, jak se do pěti let zbavit závislosti na ruském plynu, o němž hovořil premiér ve svém nominačním projevu před dvěma měsíci. Již několik měsíců spolupracujeme se státní správou na zjednodušování povolovacích procesů obnovitelných zdrojů energie,” uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE.
Komora OZE nedávno představila předpověď pětileté energetické proměny Česka. Pokud se vládě podaří nastartovat navržený projekt, tak do pěti let klesne spotřeba ruského plynu v ČR o 10 až 20 %. Zároveň:

- Nejméně půl milionu domácností přejde na vytápění obnovitelnými zdroji.

-Vznikne nejméně 200 tisíc střešních mikroelektráren, které za rok vyrobí 1,2 milionu megawatthodin elektřiny.

- Ostatní nově vybudované obnovitelné zdroje ročně vyrobí elektřinu v objemu 1,4 milionu megawatthodin. To odpovídá spotřebě domácností v Olomouckém a Zlínském kraji.

- Nové či upravené bioplynové a biometanové stanice nahradí až desetinu spotřeby zemního plynu.

- Soustavy vysokokapacitních tepelných čerpadel postupně vytlačí plynové vytápění administrativních a komerčních budov a provozovatelé soustav dálkového vytápění budou přednostně přecházet na obnovitelné zdroje.*

(Zdroj: Komora OZE)

Foto archiv/Green Gas DBP

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down