08.10.2022 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nástroj pro spravedlivou transformaci

Díky programu Fondu pro spravedlivou transformaci obdrží Česko 1,64 miliardy eur ve formě grantů EU na podporu úsilí země o postupné ukončení výroby energie z uhlí do roku 2033 a zajištění spravedlivé transformace na klimatickou neutralitu. Mechanismus pro spravedlivou transformaci je klíčovým nástrojem k zajištění toho, aby přechod na klimaticky neutrální ekonomiku probíhal skutečně férovým způsobem.

Informace je převzata z časopisu Energie 21 č. 5/2022.

Programu Fond pro spravedlivou transformaci (FST) pomůže v Česku zejména Karlovarskému, Ústeckému a Moravskoslezskému kraji. Například v Karlovarském kraji je více než tisíc pracovních míst spojeno se znečišťujícími činnostmi souvisejícími s výrobou elektřiny. Jedná se o nejméně rozvinutý region v Česku, který má však potenciál pro rozvoj malých a středních podniků. Aby se zajistilo, že z průmyslové transformace v tomto regionu budou mít prospěch všichni, bude FST podporovat podnikatele a lidské zdroje tím, že bude pomáhat při rekvalifikaci a zvyšování kvalifikace pracovníků.

V Ústeckém kraji se těží 80 % českého hnědého uhlí. Je tu více než 5000 pracovních míst souvisejících s uhlím, čtyři uhelné doly, největší české uhelné elektrárny a vysoká koncentrace podniků chemického průmyslu. FST bude podporovat investice zaměřené na transformaci struktury hospodářství na ekonomiku založenou na obnovitelných zdrojích energie a oběhovém hospodářství. Mezi priority FST patří investice do výzkumu a vývoje, včetně inovačních platforem a klastrů.

Moravskoslezský kraj je největším uhelným regionem v Česku s 5000 přímými pracovními místy. Region se také potýká s řadou problémů v oblasti životního prostředí, zejména se znečištěním ovzduší a kontaminací podzemních vod průmyslovou činností. FST proto bude investovat do dekontaminace a podpoří postupné ukončování těžby uhlí v regionu. Plánují se investice do oblasti skladování energie a energetického výzkumu.

Komisařka pro soudržnost a reformy Elisa Ferreirová k tomu uvedla: „Vítám schválení tohoto ambiciózního plánu pro novou zelenou budoucnost Česka. Politika soudržnosti již podporuje regionální hospodářství. V programovém období 2014–2020 již podpořil investice do 11 000 podniků, které pomohly udržet nebo vytvořit 10 676 přímých pracovních míst. Společně se postaráme o to, aby klimatická změna v České republice šla ruku v ruce s novými příležitostmi pro dotčené regiony a jejich občany.“*

Red (Zdroj: Evropská komise)

Foto archiv/OKD

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down