11.08.2023 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová generace fotovoltaických panelů

Pandemie koronaviru loni odezněla a s ní i éra tradičních fotovoltaických panelů typu PERC. Většina předních výrobců jako Jinko Solar, Trina Solar a další plánují ještě letos vyrábět většinu produkce s novou generací panelů typu-N vyrobených technologií TOPCon.

Článek vyšel v časopise Energie 21.

Boom fotovoltaiky ve světě byl v roce 2022 rekordní, což nedávno potvrdila studie International Roadmap for Photovoltaics (ITRPV), která byla publikována na počátku května Asociací průmyslových výrobců VDMA. Celkem se na globálním trhu prodalo více než 295 GW fotovoltaických panelů.

Pokles cen a růst kapacit

Ceny fotovoltaických panelů loni poklesly na průměrnou velkoobchodní cenu ve výši 0,228 USD/Wp, což je snížení o 7 % oproti roku 2021 (graf 1). Pokud jde o výrobní kapacitu, podle studie ITRPV bylo celosvětově na konci roku 2022 v provozu přibližně 600 GW linek na solární panely. Krystalické křemíkové technologie představovaly 95 % trhu. Nové továrny, které jsou uváděny do provozu, mají obvykle kapacitu nejméně 2 GW ročně a v dlouhodobém horizontu je očekáván nárůst na 5 GW.

Češi „předběhli“ svět

Podle studie ITRPV mnoho výrobců střídačů i panelů kromě svých standardních řešení nabízí zákazníkům i dodávku systémů skladování energie (SSE). Dominantní technologii v SSE jsou lithiové baterie na bázi Li-Ion či LiFePO článků. 
Vzhledem k poklesu cen SSE v posledních letech prudce rostla obliba instalace nových FVE právě v kombinaci s SSE, nebo i samotných SSE jako doplněk k funkčním FVE. Tento trend ukazuje graf 2, který také ilustruje, že v dlouhodobém horizontu bude standardem kombinace FVE s SSE s cílem získání energetické nezávislosti a maximalizace vlastní spotřeby vyrobené elektřiny. Situace na českém rezidenčním trhu se však celosvětovému trendu v tomto ohledu „zcela vymyká“. Podíl FVE vybavených SSE v Česku totiž v posledních dvou letech dosahuje 80–90 %, zatímco celosvětový průměr byl v roce 2022 jen deset procent.

Růst kvality a garancí

Díky inovacím a vývoji nových technologií dochází i k poklesu degradace výkonu solárních panelů. Solární panely tak vyrábějí více energie a navíc mají lepší garance, než v minulosti. V současnosti jsou u panelů již standardem produktové garance 10–12 let, do budoucna to bude 15 let a více. V případě výkonových garancí lze počítat s růstem ze současných 25 let na 30–35 let (graf 3).

Výhody nové technologie

Ještě v roce 2022 byla dominantní technologie PERC (Passivated Emitter Rear Cell technology), letos podíl nové generace panelů s články typu-N vzrostl na 15 % celosvětového trhu. V následujících letech však budou s články typu-N panelů vyrobených technologií TOPCon dominovat (graf 4). Mezi výhody technologie TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contacts –­  supertenké vrstvy materiálu jsou ukládány pomoci plazmatu) patří zejména vyšší účinnost při přeměně solární energie na elektřinu, která na úrovni článků již přesahuje 25 procent. Navíc je vyšší účinnost spojena s nižší degradací v důsledku slabšího působení tzv. LiD efektu (méně než 0,5 procenta) a nižším teplotním koeficientem (asi 0,3%/°C),  což znamená vyšší výtěžnost elektřiny v případě vyšší teploty panelů než u článků PERC.

Cena panelů se snižuje

Jelikož technologie TOPCon teprve vstupuje na trh, byla ještě nedávno výrazně dražší, než PERC. To se však v poslední době začíná rychle měnit. Cenový rozdíl na konci roku 2022 činil 1 eurocent/Wp, což je zanedbatelná částka.
Největší světový výrobce panelů JinkoSolar již letos v květnu dodal na trh více než 50 % TOPCon panelů a do konce roku 2023 hodlá výrobu PERC panelů ukončit. Další přední výrobci tento trend následují a investují nyní výhradně do nových linek na výrobu TOPCon panelů.

Ašr (Zdroj: Solární novinky.cz)*

Fotovoltaické panely mají stále vyšší účinnost a delší životnost. Foto Jiří Trnavský
Fotovoltaické panely mají stále vyšší účinnost a delší životnost. Foto Jiří Trnavský
Graf 1 – Vývoj cen mono křemíkových FV panelů. Zdroj archiv/Solární novinky
Graf 1 – Vývoj cen mono křemíkových FV panelů. Zdroj archiv/Solární novinky
Graf 2 – Tržní podíl FVE bez/s SSE. Zdroj archiv/Solární novinky
Graf 2 – Tržní podíl FVE bez/s SSE. Zdroj archiv/Solární novinky
Graf 3 – Vývoj garancí a degradace křemíkových panelů. Zdroj archiv/Solární novinky
Graf 3 – Vývoj garancí a degradace křemíkových panelů. Zdroj archiv/Solární novinky
Graf 4 – Očekávaný vývoj a tržní podíl waferů (tenkých silikonových destiček) pro výrobu solárních článků. Zdroj archiv/Solární novinky
Graf 4 – Očekávaný vývoj a tržní podíl waferů (tenkých silikonových destiček) pro výrobu solárních článků. Zdroj archiv/Solární novinky

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down