06.07.2023 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nedostatek pracovníků brzdí transformaci

Evropská investiční banka (EIB) zveřejnila výsledky průzkumu mezi obcemi za rok 2022. Tento komplexní průzkum mezi 744 obcemi z celé Evropské unie nabízí jedinečný obrázek o již uskutečněných a plánovaných investicích, problémech, kterým jednotlivé obce čelí, a také úspěších, kterých dosáhly na své cestě za digitální a zelenou transformací. Vzhledem k tomu, že téměř polovina veřejných investic v EU připadá na obce, mají tato zjištění zásadní význam.

Klíčová zjištění z průzkumu mezi obcemi za rok 2022:

  1. Investiční mezery a problémy: Nedostatek finančních prostředků a také nejisté a zdlouhavé regulační procesy i nadále odrazují obce od plánování zásadnějších investic. Při realizaci investičního záměru se navíc obce potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil a nízkými kapacitami dodavatelských řetězců.
  2. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků: Průzkum dokládá klíčový význam, který se pojí s nezbytným školením současných i budoucích pracovníků. Obce hlásí potíže při hledání odborníků na životní prostředí a klima, stěžují si i na nedostatek techniků a inženýrů. Řešení těchto problémů má zásadní význam pro úspěšnou realizaci investičních plánů.
  3. Ústřední postavení zelené a digitální transformace: Investiční plány obcí na příští tři roky se zaměřují na zmírňování dopadů změn klimatu, adaptaci a digitální infrastrukturu. Více než šest z deseti obcí však vyjadřuje nespokojenost se svými předchozími investicemi do zmírňování dopadů změn klimatu a adaptace na změnu klimatu. Nespokojenost s investicemi do digitální infrastruktury oproti tomu vyjádřilo pouze 40 % obcí.
  4. Regionální rozdíly: Evropské obce pokročily více v digitální než v zelené transformaci. Zatímco ve vysokopříjmových regionech je vyšší podíl obcí, které aktivně investují do obou těchto transformací, méně rozvinuté regiony mají problémy dosáhnout srovnatelného pokroku.

„Jak vyplývá z průzkumu EIB mezi obcemi, obce napříč Evropou se potýkají s velmi nedostatečným investováním, zejména v oblasti zmírňování dopadů změn klimatu a adaptační infrastruktury. Je nesmírně důležité, aby se tvůrci politik a zúčastněné strany těmito nedostatky zabývali a mezi své priority zařadili udržitelné a odolné investice do ekologické a digitálnější budoucnosti. Dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných pracovníků je nutné řešit na evropské úrovni – a to i co se týče obcí. Jen tak bude možné odpovídajícím způsobem realizovat regionální a celoevropské investiční programy,“ uvedla hlavní ekonomka EIB Debora Revoltella.

Viceprezident EIB Ricardo Mourinho Felix uvedl, že „investice obcí tvoří základ kontinuální podpory lidí a podniků. Vzhledem k významnému podílu obcí na veřejných investicích je pro jejich efektivní využití nezbytné, aby obce byly vybaveny potřebnými zdroji, odbornými znalostmi a hustou kooperační sítí. Svět prochází rychlým vývojem, a proto jsou obce v zelené a digitální transformaci stále důležitější. Evropa nutně potřebuje posílit kvalifikovanost, aby mohla podporovat udržitelné postupy v oblastech, jako je územní plánování, energetická účinnost, nakládání s odpady a doprava. Náš průzkum EIB mezi obcemi nabízí vhled do adaptačních strategií obcí a artikuluje, jaké zásadní potřeby je potřeba naplnit, abychom dosáhli našich cílů.“

EIB dnes také zveřejnila novou zprávu, která zkoumá činnost skupiny EIB v evropských regionech soudržnosti za rok 2022. Zaměřuje se přitom na příspěvek skupiny EIB k inovacím na podporu inkluzivní zelené a digitální transformace a jeho makroekonomický dopad. V roce 2022 poskytla skupina EIB projektům v regionech soudržnosti částku 28,4 miliard eur. Podpora inovací v roce 2022 představovala 25 % celkového počtu úvěrů EIB, z čehož 4,6 miliardy eur (34 %) směřovalo do regionů soudržnosti. Zelených investic přibývá: stejně jako v roce 2021 byl podíl zelených investic financovaných EIB vyšší v rámci úvěrů na podporu soudržnosti než v rámci všech úvěrů v Unii, což odpovídá zaměření EIB na podporu soudržnosti. Banka se totiž zavázala výrazně navýšit podíl úvěrů na opatření v oblasti klimatu a životního prostředí v regionech, které jsou v procesu transformace, a méně rozvinutých regionech.

Viceprezidentka EIB Lilyana Pavlova k tomu uvádí: „Geopolitická nejistota, příchod uprchlíků a turbulence v energetickém sektoru ohrožují regionální soudržnost. Města a regiony musí proto i nadále pokračovat ve své transformaci, neboť jen tak bude možné splnit cíle Evropské unie v oblasti klimatu a překlenout digitální propast. Pro řešení těchto problémů mají inovace zásadní význam. Skupina EIB tyto politické cíle, které již přinášejí hmatatelné výsledky, podporuje celou řadou finančních a poradenských nástrojů.“*

(Zdroj: EIB)

Foto archiv/Nesehnutí

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down