Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela potvrdil rozhodnutí svého úřadu utajit podklady týkající se přípravy výstavby nových jaderných reaktorů v Česku, o které opakovaně požádala Calla – Sdružení pro záchranu prostředí. Městský soud v Praze přitom již jednou rozhodl, že odmítnutí zpřístupnění těchto požadovaných dokumentů bylo nezákonné. Co se za tímto rozhodnutím také může skrývat?
Jde o dokumenty - Analýza investorských modelů výstavby nového jaderného zdroje a Postup přípravy a realizace nových jaderných zdrojů v lokalitách Dukovany a Temelín. Byly součástí podkladů pro jednání vlády z 8. července 2019, která rozhodla a vybrala konkrétní model přípravy jaderného zdroje.
Tím ztratilo smysl formální odmítání poskytnout oba dokumenty z důvodu „nové informace, která vznikla při přípravě rozhodnutí povinného subjektu“. Ministerstvo nyní kreativně tvrdí, že k finálnímu rozhodnutí vlády dojde až v roce 2029, kdy by měla začít stavba nového reaktoru.
Podle sdružení Calla je skutečným důvodem jednání ministerstva průmyslu snaha skrýt rizika dopadů investice do nového reaktoru na peněženky daňových poplatníků a spotřebitelů elektřiny, protože je známo, s jak nereálnými předpoklady o investičních nákladech nebo době stavby představitelé vlády ovlivňovali veřejné mínění.
Odhad nákladů na výstavbu (bez finančních nákladů) na úrovni 4500–5000 eur/kW je skutečně nereálný: Projekty, které staví například EDF nebo Westinghouse, se již dostaly na dvojnásobnou úroveň, přesahující 9000 eur/kW.
- Edvard Sequens, energetický konzultant Cally - Sdružení pro záchranu prostředí, k tomu řekl: „Nečekali jsme, že i po volbách se budeme na ministerstvu průmyslu setkávat s takovou mírou netransparentnosti a odmítáním poskytnout informace, které by měly být veřejné. U stavby nového jaderného reaktoru, která bude největší v moderních dějinách Česka a má svůj korupční potenciál, by plná otevřenost měla být prioritou.“*
(Zdroj: Calla)
Foto archiv/ČEZ