Nevíte, jak na ESG? Zkuste akademii CIRAK, načerpáte nové informace

 Nefinanční reporting ESG se pro mnoho českých firem od roku 2025 stává povinností. Musí si zmapovat své dopady na životní prostředí i společnost, vyhodnotit rizika a příležitosti a nastavit akční kroky, které podpoří konkurenceschopnost společnosti do příštích let. Na trhu je přesto ale pořád mnoho otazníků, jak se s ESG interně ve firmě vypořádat a jak danou agendu efektivně řídit, aby nepřinášela zvýšenou ekonomickou zátěž, ale naopak aby firmu zatraktivnila pro obchodní partnery, banky a investory a pomohla ušetřit náklady. Jednou z možností, které firmy mají, je začít se v tématu vzdělávat a získat inspiraci od firem, jimž se podařilo ESG již efektivně uchopit a už nyní jim otevírá dveře pro zajímavé příležitosti.

Komplexní vzdělávací program pro firmy nabízí poradenská společnost CIRA Advisory, která aktuálně spouští 3. ročník své Akademie CIRAK. Akademie CIRAK propojuje znalosti a zkušenosti předních českých expertů na otázky environmentální i sociální udržitelnosti a legislativy a účastníkům zprostředkovává konkrétní příklady dobré praxe i využití nejnovějších technologií. Součástí vzdělávacího programu jsou i zajímavé exkurze v „terénu”. Účastníci kurzů budou mít možnost  on-line poznat první vodíkové město v Česku, zařízení na energetické využití odpadu či dokonce největší sociální podnik. Během celoročních přednášek a workshopů získají praktické znalosti, jak principy udržitelnosti uplatnit ve svých podnicích, jak pracovat s ESG tématem a jak jej propojit s cirkulární ekonomikou. „Kurzy vždy koncipujeme tak, abychom teorii přímo propojili s praxí. Chceme, aby si absolventi z kurzů odnesli nejen novinky z legislativy a návod na splnění povinností, ale aby získali také praktické tipy k tomu, jak udržitelnost využít ve svůj prospěch, snížit provozní náklady a zvýšit svou atraktivitu na trhu,” představuje hlavní přínos účasti na kurzech manažerka Akademie CIRAK Dagmar Milerová Prášková.

V rámci letošního programu Akademie CIRAK je zahrnut i tematický blok, věnovaný nové certifikované metodice Cirkulární audit, kterou Ministerstvo průmyslu a obchodu představilo v lednu letošního roku a které pro MPO připravovali právě experti z CIRA Advisory v rámci vědeckého projektu BETA2 s finanční podporou Technologické agentury ČR. „Cirkulární audit je absolutní novinka na českém poli. Firmám pomůže zmapovat si příležitosti, které pro ně cirkulární ekonomika přináší, a výsledky z auditu budou sloužit také jako nástroj pro podporu zavedení inovací přímo v podnicích. MPO aktuálně připravuje také dotační výzvy, které umožní firmám získat podporu jak na provedení samotného auditu, tak na návazné inovativní technologie podporující cirkularitu podniků. V našich kurzech účastníkům přiblížíme, co od auditu čekat a jak se na něj připravit,” přibližuje Milerová Prášková, která je zároveň jednou z hlavních autorů metodiky.

Akademie CIRAK bude probíhat ve dvou hlavních blocích, neboli kurzech. První kurz probíhá od března do června a účastníky skrze 4 webináře, 3 exkurze a 3 praktické workshopy provede klíčovými nástroji udržitelnosti a představí nové inovativní technologie. Druhý kurz se bude více věnovat aplikování udržitelnosti uvnitř společnosti, zaměří se na interní a externí komunikaci, práci s dodavatelsko-odběratelskými řetězci a prevenci greenwashingu.

Akademie CIRAK se koná pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva životního prostředí. Akademii podpořili partneři Komerční banka, Gasnet, T-Mobile, Peyton Legal, Asociace společenské odpovědnosti, Univerzita Palackého v Olomouci a vzdělávací centrum Tereza.*

/zr/

Ilustrační foto / CIRA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down