21.04.2024 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová výroba zeleného vodíku v Maďarsku

Skupina MOL otevřela v maďarském městě Százhalombatta největší závod na výrobu zeleného vodíku v celé střední a východní Evropě s kapacitou 10 megawattů. Investice do závodu v celkové výši 22 milionů eur zajistí udržitelnější výrobu motorových paliv, protože závod pomůže snížení emisí oxidu uhličitého rafinérie Duna o 25 000 tun. Skupina MOL bude schopna ročně vyrobit 1600 tun čistého, uhlíkově neutrálního vodíku. 

Otevření jednoho z největších závodů na výrobu zeleného vodíku v Evropě otevírá zcela novou kapitolu vodíkového hospodaření Skupiny MOL. Investice je v souladu se strategií Shape Tomorrow, jejímž cílem je zvýšit míru udržitelnosti, konkurenceschopnosti a soběstačnosti celého regionu. 

Náhrada za výrobu ze zemního plynu

Závod s elektrolýzní jednotkou o výkonu 10 MW od společnosti Plug Power z USA bude vyrábět přibližně 1600 tun čistého, uhlíkově neutrálního zeleného vodíku ročně. Investice ve výši 22 milionů eur (v přepočtu 550 milionů korun) sníží uhlíkové stopy rafinerie Duna o více než 25 000 tun oxidu uhličitého ročně. Nová technologie navíc může postupně nahradit výrobu vodíku ze zemního plynu, která v současnosti představuje šestinu celkových emisí oxidu uhličitého Skupiny MOL.  

Výroba v novém závodě bude plně spuštěna již v druhé polovině letošního roku. Vyrobený zelený vodík pak bude Skupina MOL využívat především ve vlastní síti pro výrobu motorových paliv. Oproti tomu závod na výrobu zeleného vodíku společnosti, jehož výstavba započne koncem letošního roku nedaleko Litvínova, bude schopen distribuovat zelený vodík až koncem roku 2028. 

Bez produkce skleníkových plynů

Americká společnost Plug Power nabídla Skupině MOL inovativní a spolehlivou technologii. Společnost má téměř 50 let provozních zkušeností s používáním vodíkových generátorů optimalizovaných pro výrobu čistého vodíku.

Elektrolyzér v novém závodu využívá elektřinu z obnovitelného zdroje k rozkladu vody na vodík a kyslík. To znamená, že v rámci výroby nevznikají žádné znečišťující vedlejší produkty a při výrobě 1 tuny vodíku zařízení zároveň vyprodukuje 8 až 9 tun čistého kyslíku.   

"Skupina MOL dosáhla dalšího milníku. Nyní můžeme vyrábět ekologický vodík bez produkce skleníkových plynů. Díky této technologii dosáhneme tak velkého snížení emisí, jako kdybychom ze dne na den vyřadili ze silnic přibližně 5500 automobilů. Po rafinerii v Százhalombattě přeneseme technologii do dalších dvou výrobních závodů Skupiny MOL, aby byl proces výroby paliva v každé z našich rafinerií udržitelnější," řekl při otevření nového závodu József Molnár, generální ředitel Skupiny MOL.  

Investice je v souladu s podnikovou strategií Skupiny MOL Shape Tomorrow jejímž primárním cílem je zvýšit udržitelnost, konkurenceschopnost a soběstačnost celého regionu. Skupina MOL je mezinárodní integrovaná ropná, plynárenská, petrochemická a maloobchodní společnost se sídlem v Budapešti.*

Red (Zdroj: Skupina MOL)

Moderní lokální elektrolyzér na výrobu zeleného vodíku. Foto archiv/Skupina MOL 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down