Novela mysliveckého zákona se týká i obnovy lesa

K vyřešení škod po přemnožené zvěři v českých lesích podle Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) plán odlovu a snížení výměry honitby, jak jej navrhuje Ministerstvo zemědělství v novele mysliveckého zákona, nestačí. Ke kritice se přidal také Svaz měst a obcí či Agrární komora. Novelu naopak podporuje Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR, Asociace soukromého zemědělství ČR či ochránci přírody. Pozice všech stran jeich zástupci vysvětlovali na tiskové konferenci. 

Ministr zemědělství Marek Výborný na tiskovce vysvětlil cíle navrhované novely mysliveckého zákona. Ministr je přesvědčen o tom, že opatření navržená v novele povedou k postupnému snížení stavu přemnožené spárkaté zvěře, řekl. Novela stanovuje minimální počty zvěře, které budou muset myslivci ulovit, při nesplnění dostanou pokutu. Podle Ministerstva zemědělství přemnožená zvěř poškodí až třetinu mladých lesů a za deset let způsobila škody za minimálně 25 miliard korun.

Za novelu, kterou by měli poslanci projednávat na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny, se naopak staví sedm neziskových organizací, které spustily iniciativu k podpoře zákona. Současný systém myslivosti považují na neúnosný a neudržitelný, na nutnost změny upozorňuje také Česká asociace pojišťoven, podle které za posledních deset let dvojnásobně vzrostl počet dopravních nehod způsobených srážkou se zvěří. Podporu návrhu vyjádřila také Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity.

Podporu pro novelu osobněna tiskové konferenci vyjádřili například ředitel Školního lesního podniku (ŠLK) Křtiny Tomáš Vrška, předseda Komory soukromých lesů Sdružení obecních, soukromých a církevních lesů v ČR Richard Podstatzký, ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek a výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Podle ČMMJ však novela povede jen k tomu, že se zvěř koncentruje v lokalitách, kde se cítí bezpečně, v nepřístupném terénu a podobně a dále se množí a potřebuje přijímat potravu. „Škody tedy pouze přesuneme do jiné lokality, kde však můžou být o to větší,“ řekl předseda této organizace Jiří Janota. Pokud mají mít opatření proti škodám požadovaný efekt, je třeba uplatňovat lovecký tlak řízeně spolu s opatřeními, jako jsou klidové zóny a pastevní plochy, nebo intervalový lov, doplnil. ČMMJ upozornila i na potřebu nových úředníků, která zasáhne do rozpočtu obcí.

JiT (Zdroj: Zemědělec)

Obnova lesa úzce souvisí také s početním stavem a složením lesní zvěře. Foto archiv/Les-aktuálně

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down