Vlastní elektřinu si od 1. ledna 2023 budou moci vyrábět a spotřebovávat přímo obyvatele bytů. Energetický regulační úřad (ERÚ) v úterý 6. 12. schválil novelu vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou, která usnadní distribuci elektřiny v rámci bytových domů. Zapojení do komunity v bytovém domě je dobrovolné, náklady na instalaci průběhového měření typu B hradí provozovatel distribuční soustavy a postará se i o výpočty, sběr a zpracování dat.
Podle stávající právní úpravy mohou bytové domy využívat elektřinu, např. z fotovoltaických panelů na střeše, pouze pro společné prostory, nebo sdružit všechny byty do jednoho odběrného místa. Při sdružení odběrných míst přitom zákazníci přijdou o část svých práv. Nemohou si např. zvolit rozdílné dodavatele elektřiny. Vyhláška ERÚ o pravidlech trhu s elektřinou ale umožní její sdílení do všech bytů, které o to budou mít zájem, bez sdružení odběrného místa. Sdílení elektřiny vyhláška umožní v rámci bytového domu s jedním vchodem.
“Novela vyhlášky ERÚ je prvním krokem ke komunitní energetice, na kterou v Česku čekáme už pár let. Obyvatelům bytových domů konečně poskytne příležitost proaktivně řešit svou výrobu a spotřebu elektřiny. Nyní je důležité, aby Parlament urychleně schválil i novelu energetického zákona, která posune hranici pro licenci na výrobu elektřiny z 10 kW na 50 kW,” doplňuje Eliška Beranová, právnička Frank Bold a vedoucí legislativní pracovní skupiny Unie komunitní energetiky (UKEN).
Vyrobenou elektřinu si obyvatelé zapojení do společné výroby a spotřeby mohou rozdělit prostřednictvím předem dohodnutých podílů (tzv. alokační klíč). V případě, že elektrárna nevyrobí dostatek energie, budou celý bytový dům i jednotlivé byty nadále připojení k veřejné distribuční soustavě a odebírat z ní elektřinu od svého obchodníka.
Pro vyúčtování elektřiny bude nutná instalace průběhového měření typu B. To na své náklady provede provozovatel distribuční soustavy. Zároveň odpovídá i za výpočty, sběr a zpracování dat tak, aby si zákazník mohl tato data zkontrolovat, např. na faktuře. Lidé zapojení do sdílení elektřiny v bytovém domě díky tomu uvidí, kolik vlastní výrobou ušetřili na spotřebě elektřiny ze sítě.
“Možnost využití elektřiny vyrobené z FVE na střechách bytových domů ve společných prostorách i v jednotlivých bytech, je téma, které mezi družstvy a společenstvími vlastníků zní v posledním roce velmi hlasitě. Je to cesta, jak se zbavit nechtěných přetoků přebytečné energie do distribuční sítě. Výrazně se zvýší efektivita a návratnost investic do FVE. SČMBD tuto aktivitu vítá a podporuje. Očekáváme, že dotčené orgány v návaznosti na nová pravidla zareagují nabídkou cílené dotační podpory, která bude ještě výrazněji motivovat uživatele a vlastníky bytových domů k realizaci těchto „nových“ technologií.” Reaguje na novelu vyhlášky Martin Hanák, ředitel metodického odboru Sdružení českých a moravských bytových domů (SČMBD).*
(Zdroj: UKEN)