Novostavby s nízkou uhlíkovou stopou budou mít na trhu výhodu

Už za tři roky čeká stavební sektor novinka v podobě hodnocení uhlíkové stopy nových budov. Cílem je minimalizovat spotřebu energie v celém jejich životním cyklu. Snižovat provozní spotřebu energie budov se architekti již naučili, novinka tak kromě investorů míří především na výrobce stavebních materiálů, ze kterých se dům skládá. Vyrábějí-li je s nižší uhlíkovou stopou získají tyto materiály lepší hodnocení, a tedy i větší uplatnitelnost na stavbě.

O nových pravidlech na kulatém stolu v Praze diskutovali zástupci UCEEB ČVUT, Centra pasivního domu, MŽP, MPO a společnosti Xella.

Posun k úsporným stavbám

„Hodnocení uhlíkové stopy vidím jako příležitost pro posun stavebního sektoru zase o kousek blíž ke kvalitním a energeticky úsporným stavbám. Do tří let potřebujeme mít v Česku nejen fungující systém hodnocení nových budov, ale i databázi výrobků a materiálů řazených podle jejich uhlíkové náročnosti. Musí být také proškoleno dostatek odborníků, kteří se postarají o hladké zavedení nových pravidel do praxe,“ říká Vítězslav Malý, ředitel Centra pasivního domu.

„Uhlíkové stopě budov se na akademické úrovni věnujeme již dlouho, rozhodně se nejedná o novinku. Díky naším tuzemským i zahraničním zkušenostem jsme připraveni vést diskusi o nastavení vhodné jednotné metodiky posuzování. Dále umíme doporučit, na které její části je nutné se prioritně soustředit, aby byla široce využitelná stavební praxí a výsledky, které se pomocí ní vyprodukují, měly skutečnou vypovídající hodnotu pro národní kontext. Výzvou bude nastavit tento systém tak, aby byl využitelný jak pro rodinný dům, tak pro velké obchodní středisko,“ říká Julie Železná, vedoucí týmu Udržitelná výstavba z UCEEB ČVUT.

Průkaz energetické náročnosti

„Legislativa se v průběhu času vyvíjí a hodnocení energetické náročnosti budov se stává stále komplexnějším. Nově se k hodnocení přidávají další důležité ukazatele, včetně emisí CO2, které vznikají při výrobě materiálů používaných k výstavbě nebo provozních emisí. Jedním z hlavních úkolů Ministerstva průmyslu a obchodu je navrhnout toto hodnocení tak, aby nedocházelo k velkému zvyšování nákladů v důsledku jeho zavedení, a aby informace o emisní stopě budovy byly srozumitelné a užitečné pro její uživatele. Tento proces bude zahájen postupným zaváděním povinností, které se budou vztahovat na novou výstavbu. Směrnice o energetické náročnosti budov určuje, že hodnocení začne platit od 1. ledna 2028 pro všechny nové budovy s užitnou podlahovou plochou větší než 1 000 m² a od 1. ledna 2030 pro všechny nové budovy. Výsledky tohoto hodnocení budou muset být uvedeny v průkazu energetické náročnosti budovy,“ říká Nathalie Marková, která je pověřena řízením odboru energetické účinnosti a úspor na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR.

Počítáme se zvýhodňováním staveb

„Ministerstvo životního prostředí už nyní s environmentálním hodnocením produktů ve svých dotačních programech pracuje. Do budoucna počítáme se zvýhodňováním staveb, které budou mít nízkou uhlíkovou stopu v celém životním cyklu. I proto jsme z prostředků Národního plánu obnovy vypsali veřejnou zakázku na přípravu metodiky a databáze stavebních materiálů, kde bude jejich uhlíková stopa spočtena. Nadále hrají největší roli emise z provozu budovy, ale postupně nastává čas se zaměřit na celkové emise z výstavby," říká Petr Holub, vrchní ředitel sekce ochrany klimatu z Ministerstva životního prostředí ČR.

Očekáváme jasná pravidla a data

„Tématem dopadu zdicích materiálů na životní prostředí a obzvláště emisemi CO2 se v naší společnosti zabýváme velmi seriózně. Máme závazný plán na snižování energetické náročnosti výroby a cíl naprosté bezodpadovosti. V dlouhodobějším horizontu je naší vizí dostat se v oblasti emisí CO2 do záporných čísel. Bohužel v éteru občas na téma uhlíkové stopu budov a materiálových řešení zaznívají zavádějící zjednodušení. Naším zájmem je korektní a transparentní přístup, který může celý segment posunout k vyšší kvalitě. Od hodnocení uhlíkové stopy budov očekáváme jasná pravidla a přesná data, abychom se mohli řídit exaktními čísly, a ne emotivně laděnými tvrzeními.“ říká Martin Mihál, vedoucí technického oddělení ze společnosti Xella, která vyrábí stavební systém Ytong, Silka a Multipor.*

JiT (Zdroj: CPD)

Do tří let potřebujeme  v Česku fungující systém hodnocení nových budov a databázi výrobků a materiálů řazených podle jejich uhlíkové náročnosti. Foto archiv/Energie 21

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down