03.05.2022 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Další bioplyn z gastroodpadu

Hodonín a Velký Týnec se od začátku května zapojily do projektu „Třídím gastro“ společnosti Energy financial group (EFG). Připojí se tak k další zhruba desítce měst a obcí, které projekt již využívají. Jsou tak už nyní připraveni na blížící se legislativní povinnost, která od ledna příštího roku ukládá všem městům a obcím separovat gastroodpad od komunálního odpadu. Cílem tohoto legislativního nařízení je snížit množství biologického odpadu na skládkách a omezit tak vznik skleníkových plynů. Společnost EFG, která službu poskytuje, následně odpad zpracuje v bioplynové stanici EFG Rapotín BPS na zdroj elektřiny, tepla a biometanu.

Obyvatelé Hodonína a Velkého Týnce již mohou třídit i svůj odpad z kuchyně. Ten je možné vhazovat do speciálně upravených hnědých popelnic o objemu 120 l. Popelnice jsou určeny pro tepelně upravené i neupravené zbytky potravin rostlinného či živočišného původu, prošlé potraviny, maso, mléčné výrobky, pečivo, cukrovinky, čaje či kávovou sedlinu. Tyto zbytky a potraviny lze vkládat i s původním obalem, který bude následně odstraněn na třídicí lince. Pravidelný svoz je zajišťován vozidly na ekologický pohon CNG.

Takto vytříděný gastroodpad, který v současné době tvoří zhruba čtvrtinu obsahu černých popelnic, se namísto skládkování díky projektu „Třídím gastro“ energeticky zpracuje a následně využije pro výrobu elektřiny, tepla a biometanu v bioplynové stanici EFG Rapotín BPS. Ze sta tun svezeného odpadu je například možné tímto způsobem vytvořit ekologický pohon BioCNG k ujetí zhruba 100 000 km pro osobní automobil.

„Množství komunálního odpadu nám každoročně v obci narůstalo. Při jeho analýze jsme zjistili, že 40 % z něj je organického původu a bylo by možné jej vytřídit a využít. Přineslo by to nemalý efekt finanční, protože skládkovné se bude každým rokem zvyšovat, ale i ekologický. Každý odpad, který se podaří smysluplně zpracovat, se stává surovinou a šetří přírodní zdroje. Díky službě „Třídím gastro“ tak nekončí kuchyňské zbytky z domácností na skládkách, ale jsou plně využity pro výrobu zeleného plynu, elektřiny a tepla. V takové spolupráci vidím skutečný smysl pro naše občany i pro celé životní prostředí,“ sdělil Stanislav Denk, místostarosta Velkého Týnce.

Službu „Třídím gastro“ společnosti EFG mohou využívat a využívají také restaurace, stravovací zařízení, školy a veškeré typy gastro provozů. Ty mají povinnost třídit gastroodpad už několik let. Měst a obcí se tato povinnost dotkne od začátku příštího roku. Speciální sběrné nádoby na gastroodpad už mohou využívat např. obyvatelé Šumperka, Olomouce, Velkých Losin, Rapotína, Nového Jičína a Opavy. Služba je dodávána tzv. na klíč s komplexním zajištěním po legislativní i technické stránce.  Z měst a obcí sváží EFG do své bioplynky již okolo 40 tun odpadu měsíčně z celkem 350 nádob. Tuto bilanci přitom neustále navyšuje.*

(Zdroj: EFG)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down