Ve všech kamenných prodejnách a internetových obchodech se od 1. března 2021 musí používat nová verze energetického štítku EU. Evropští spotřebitelé tak budou moci snáze šetřit na účtech za elektřinu a lépe omezit svou uhlíkovou stopu. Nové štítky budou zpočátku platit pro chladničky a mrazničky, myčky nádobí, pračky a televizní přijímače (a jiné externí obrazovky). Nové štítky pro žárovky a svítidla s pevnými zdroji světla se začnou používat 1. září a další výrobky budou následovat v příštích letech.
Jelikož podle stávající stupnice dosahuje stále více výrobků třídy A+, A++ nebo A+++, je nejdůležitější změnou návrat k jednodušší stupnici A až G. Ta je přísnější a navržená tak, aby na třídu „A“ zpočátku dosáhlo jen málo výrobků, čímž je do budoucna ponechán prostor pro zařazení účinnějších výrobků. Energeticky nejúčinnější výrobky, které jsou v současné době na trhu, budou odteď zpravidla označovány písmeny „B“, „C“ nebo „D“. Na štítcích bude řada nových prvků včetně QR odkazu na celounijní databázi, kde si může spotřebitel k výrobku dohledat více informací. Od 1. března vstoupilo v platnost také několik pravidel pro „ekodesign“, zejména pak požadavky na opravitelnost a povinnost výrobců mít k dispozici náhradní díly několik let poté, co se výrobky přestanou na trhu prodávat.
„Původní energetický štítek byl velmi úspěšný. Průměrná evropská domácnost díky němu ušetřila několik set eur ročně a společnosti měly motivaci k investicím do výzkumu a vývoje. Do konce února neslo přes 90 % výrobků označení A+, A++, nebo A+++. Nový systém je pro spotřebitele srozumitelnější a zajistí, že společnosti budou dále inovovat a nabízet ještě účinnější výrobky. To nám také pomáhá snížit emise skleníkových plynů,“ vysvětluje komisařka pro energetiku Kadri Simsonová.
Kromě přenastavení stupnice, která se používá k vyznačení energetické třídy výrobku, se změnila i grafická úprava štítku – na tom jsou nyní zřetelnější a modernější ikony. Stejně jako dříve jsou na štítcích se změněnou stupnicí i další informace než jen třída energetické účinnosti. V případě praček se například uvádí počet litrů vody na prací cyklus, délka pracího cyklu a spotřeba energie u standardizovaného programu.
Další výraznou změnou je zavedení QR kódu v pravé horní části nového štítku. Po jeho naskenování může spotřebitel získat další informace o daném výrobku, např. rozměry, specifické vlastnosti nebo výsledky zkoušek, v závislosti na spotřebiči. Všechny spotřebiče na trhu EU musí být registrovány v nové celounijní databázi – Evropském registru výrobků s energetickým označením (EPREL). To do budoucna dále usnadní srovnávání podobných výrobků.
Od 1. března 2021 začala platit také odpovídající nová nařízení o ekodesignu, která zejména aktualizují minimální požadavky na účinnost, posilují právo spotřebitele na opravu výrobku a podporují oběhové hospodářství. Výrobci nebo dovozci budou nyní povinni poskytovat odborným opravnám určitý sortiment základních dílů (motory a kartáče, čerpadla, tlumiče a pružiny, prací bubny atd.) po dobu nejméně sedmi až deseti let poté, co bude na trh EU uveden poslední kus daného modelu. Po několik let od ukončení dodávek výrobku na trh budou muset výrobci dodávat určité náhradní díly i konečným uživatelům (tj. spotřebitelům, kteří nejsou profesionálními opraváři, ale chtějí si věci opravit sami).
Red (Zdroj: Evropská komise)
Foto archiv/EK