26.08.2009 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Olivy pohánějí region

Nedozírný energetický potenciál biomasy z olivovníků využívají stále více ve španělském autonomním společenství Andalusie. Přímo na plantážích se štěpkují odumřelé větve stromů, z nichž se pak vyrábějí pelety k vytápění či ohřevu vody. Nazmar nepřijde ani energie z olivových pecek.

Andalusie má rozlohu přes 87 000 km2 a člení se na osm provincií. V provincii Jaén, kam jsme zavítali na výstavu Bioptima 2009 (reportáž viz minulé číslo), žije 670 000 obyvatel. Zemědělská půda zaujímá rozlohu 600 000 hektarů. Roste zde 60 milionů olivovníků, z nichž se vyprodukuje 60 % olivového oleje (ročně mezi 450 000 až 500 000 tunami) na světě. A zhruba 60 % místní populace žije poblíž plantáží. Jednoduchým propočtem je snadné odvodit, že každý ze 46 miliónů Španělů má jen v provincii Jaén více než jeden olivovník.

Olivovník evropský je stálezelený strom s tuhými špičatými listy. Pochází z Asie, setkáme se s ním ve středomořských státech Evropy. Má vrásčitou kůru a mnoho drobných plodů. Kromě zelených “nezralých” oliv, sklízených na podzim, jsou i olivy tmavé sklízené obyčejně začátkem prosince. Protože je olivovník velmi odolný, říká se mu „věčný strom“. Bohatou úrodu přináší až asi ve dvacátém roce a plodí dalších 150 i více let. Nejstarší stromy jsou až několik tisíc let staré.

Olivy se sklízejí tlučením palicí do větví stromů a sběrem z rozprostřených plachet. Vyrábí se z nich zdravotně prospěšný olej zlatožluté barvy a nahořklé chuti používaný nejen v potravinářství, ale i farmaceutickém a kosmetickém průmyslu.. Plody se očistí a rozemelou, putují do lisů. Olej se po filtraci plní do lahví. Aby byla zachována kvalita, musí být vylisován do čtyř dnů od sklizně. Hodnocení olivových olejů by vydalo na samostatnou publikaci. Nejlepší, tzv. panenský (extra virgin), se získává z prvního mechanického lisování za studena.

Zpět k energetickému využití biomasy z olivovníků a oliv. Například luxusní hotel Spa Siera de Cazorla v městečku Cazorla je včetně přilehlých luxusních lázní vytápěný drtí z olivových pecek. Na pomoc přistupují i solární panely. To samé platí i o nedalekém krytém plaveckém pětadvacetimetrovém bazénu. „Zhruba dva a půl kilogramu biomasy z olivových pecek vyprodukuje stejné množství tepelné energie jako jeden litr topného oleje. Rozhodující je cena: zatímco litr oleje stojí kolem 60 centů, kilogram pecek lze pořídit již za sedm centů,“ prozradil nám základní argument pro využití biomasy z oliv pro výrobu tepelné energie Pablo Teruel Bautista, který má energetiku v obou objektech na starosti.

 

 

 

Celý článek je otištěn v čísle 4/09 časopisu Energie 21.

Autor: Jan Kroupa

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down