Jan Palaščák, zakladatel skupiny Amper, komentuje páteční masivní výpadek elektřiny na významné části území České republiky. Úvodem zdůrazňuje dobrou práci dispečerů a techniků ČEPS i provozovatelů distribučních soustav, ale také hasičů, policistů a dalších složek, díky níž se podařilo dodávky elektřiny v krátkém čase obnovit.
Na rozdíl od nedávné krizové situace na Iberském poloostrově se nejednalo o úplný, respektive „katastrofální“ blackout, který by mimo jiné zahrnoval tzv. „start ze tmy.“ Situace byla časovým a územním rozsahem na hranici blackoutu („číslo 5 na škále 0-10“) a byla vyřešena kvalitně. Díky velmi dobré práci dispečerů a techniků ČEPS i provozovatelů distribučních soustav, ale také hasičů, policistů a dalších složek se podařilo dodávky elektřiny v krátkém čase obnovit.
Podle dostupných informací byla bezprostřední příčinou výpadku elektřiny mechanická závada na páteřní 400 kV lince ("Německo-Praha"). V kritické době se podle informací Amper Meteo nevyskytovaly žádné extrémní meteorologické jevy, které by mohly být bezprostřední příčinou výpadku. Stejně tak podle všeho nedošlo k zásadní disproporci mezi predikovanou a skutečnou výrobou z fotovoltaiky v Česku (rozdíly okolo 500 MW jsou zcela běžné). Import elektřiny z OZE z Německa byl vysoký a překračoval 1000 MW, avšak byl v souladu s predikcemi, a tedy i nasmlouvanými obchody. Roli hypoteticky mohly hrát vysoké teploty minulých dnů, ale nejpravděpodobnějšími příčinami závady na 400 kV lince jsou tyto faktory, resp. jejich souběh:
Podle příslušných úřadů i našich zdrojů z bezpečnostní komunity nic nenasvědčuje tomu, že by Česko bylo terčem cílené sabotáže či kybernetického útoku. Prošetření incidentu je plně v rukou ČEPS jako provozovatele přenosové soustavy či také provozovatelů distribučních soustav a úřadů s příslušnou kontrolní pravomocí.
Je však evidentní, že došlo k více problémům najednou. Kaskáda výpadků prokazatelně eskalovala po výpadku bloku 6 uhelné elektrárny v Ledvicích – oproti předpokladům nezafungovalo zcela dobře pravidlo N-1, tj. že výpadek jednoho prvku ještě soustava ustojí. Mohlo tedy dojít k nějakému druhu chyby, například špatnému nastavení U-f (napěťové a frekvenční) ochrany na tomto zdroji. Jedná se o poměrně častý problém, se kterým máme v rámci skupiny Amper zkušenosti z provozu obnovitelných zdrojů.
Nyní je třeba nešířit falešné narativy, ale vyčkat na finální technickou zprávu. A současně se již nyní zabývat možnými kroky směrem k lepšímu provozování české elektrizační soustavy. Patří mezi ně:
Jan Palaščák, skupina Amper*
Pro stabilitu sítě je žádoucí i větší zapojení OZE (včetně bioplynových stanic) do přenosových a distribučních služeb. Foto JiT