Organizace Great British Nuclear vybrala společnost Rolls-Royce SMR jako dodavatele malých modulárních reaktorů ve Velké Británii

 Britská vládní organizace Great British Nuclear (GBN) vybrala společnost Rolls-Royce SMR jako dodavatele malých modulárních reaktorů (SMR) ve Velké Británii. Britský vývojář SMR se stal preferovaným dodavatelem, a má tak příležitost postavit první tři malé modulární reaktory ve Velké Británii. Rozhodnutí GBN je významné i pro Česko. Již vloni v říjnu společnost ČEZ oznámila, že plánuje ve spolupráci s Rolls-Royce SMR vybudovat v České republice až 3 GW malých modulárních reaktorů. ČEZ se letos stal zároveň akcionářem Rolls-Royce SMR a obě společnosti nyní spolupracují na nasazení technologie SMR nejen v České republice a ve Velké Británii, ale i ve světě.

První malý modulární reaktor by měl vzniknout vedle Jaderné elektrárny Temelín přibližně v polovině 30. let. Další lokality nyní ČEZ posuzuje. Jako vhodné se jeví právě lokality současných uhelných elektráren, například Tušimice v Ústeckém kraji. Nové jaderné zdroje jsou nezbytné pro zachování energetické bezpečnosti a soběstačnosti České republiky, a tím celé Evropy. Konkrétně v Tušimicích půjde také o důležitý zdroj tepla pro okolní města a obce. Malé jaderné elektrárny se mohou stát významnou součástí transformace ústeckého regionu z uhelného průmyslu na moderní energetiku. Uhelné elektrárny a doly nevyhnutelně skončí a region potřebuje nové zdroje energie i uplatnění pro stávající zaměstnance. To vše mohou malé modulární reaktory pomoci zajistit.

Důležité info

Great British Nuclear je mimorezortní vládní organizace Velké Británie, která má za cíl podporovat rozvoj jaderné energetiky ve Velké Británii jako součást širší strategie dosažení energetické bezpečnosti a uhlíkové neutrality. Rolls-Royce SMR nyní bude s GBN jednat o podobě finálních smluv, které plánuje uzavřít do konce letošního roku. „V České republice jsme dokončili výběr budoucího dodavatele malých modulárních reaktorů v loňském roce. Rolls-Royce SMR nám nabízí nejlepší podmínky z hlediska spolupráce i technologie. Vítězství Rolls-Royce SMR v britské soutěži na výstavbu malých modulárních reaktorů potvrzuje naše kroky z října minulého roku,“ říká předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš Očekává se, že každá elektrárna Rolls-Royce SMR bude vyrábět 470 MWe stabilní, cenově dostupné a bezemisní elektřiny. Jde o objem, který by vystačil k pokrytí spotřeby jednoho milionu domácností po dobu nejméně 60 let.

Na závěr

ČEZ získal podíl ve společnosti Rolls-Royce SMR formou kapitálového vstupu. Díky investici se postupně v čase stane strategickým minoritním akcionářem. Vstup společnosti ČEZ posílil pozici Rolls-Royce SMR jako lídra v oblasti SMR a staví společnost ČEZ, Rolls-Royce SMR a jejich stávající akcionáře do čela rozvoje malých modulárních reaktorů. Po dokončení transakce získá ČEZ přibližně 20% podíl.*

/LK/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down
Přehled ochrany osobních údajů

Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout tu nejlepší možnou uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás, když se vrátíte na naši webovou stránku, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webu jsou pro vás nejzajímavější a nejužitečnější.