Před dvěma lety mne na veletrhu Střechy Praha jako energetického poradce oslovil zajímavý klient. František si se svou partnerkou Evou po návratu z ciziny koupili na Sedlčansku venkovský domek na samotě a bez elektřiny. Několik let v něm topili dřevem, svítili baterkami a svíčkami a vodu nosili ze studny. Pak se jim narodila dcera Milada – a obsluha domácnosti byla rázem mnohem náročnější. Nezbývalo, než s tím rychle něco udělat.
Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 4/2018.
František si uvědomil, že rodina s malým dítětem již v dnešní době elektřinu potřebuje a koupil alespoň motorovou elektrocentrálu. Jenže hluk motoru a zplodiny také nejsou to pravé ořechové. Pro další inspiraci se proto rozjel do Prahy, na výstavu Střechy Praha, kde mne na výstavním stánku požádal o radu. A dohodli jsme se, že za rok či dva přijedu znovu, abychom zhodnotili, jak systém funguje, jaké přináší výhody či naopak problémy a jak se s ním obyvatelé sžili.
Elektrárna má devět panelů z monokrystalického křemíku, nominální výkon panelu je 290 W, napětí v bodu maximální účinnosti je přibližně 30 V. Panely jsou pospojovány sério-paralelně a nominální napětí systému je 48 V. Baterie s energetickou kapacitou 10 kWh je složena z osmi sériově propojených 6V olověných trakčních akumulátorů Trojan o kapacitě 225 Ah. Pro získání střídavého napětí 230 V je použit sinusový měnič o výkonu 3 kW. Stejnosměrné napětí 12 V pro osvětlení je získáváno pomocí měniče 48V–2 V.
Pro případ, kdy nebude dostatek slunečního svitu, je ve sklepě instalována benzínová elektrocentrála o výkonu 6 kW, která také zajistí, že akumulátory nezůstanou delší dobu ve vybitém stavu.
Zcela originální je umístění fotovoltaických panelů na louce před jižní stranou domu. Jsou totiž osazeny na Františkem svépomocně vyrobeném otáčivém kovovém rámu. Osa konstrukce je umístěna v betonovém bloku pod úrovní terénu a má jedno ložisko axiální a druhé radiální. To umožňuje snadné ruční nastavení panelů ve dvou osách (sklon a směr).
Udává se, že systém natáčený za Sluncem získá asi o 30 % více energie než systémy s pevnou montáží. V době slunečního svitu je možné mít k dispozici plný výkon panelů prakticky po celý den, což snižuje požadavek na kapacitu akumulátorů.
Domácnost je nyní vybavena standardně, a to, že není připojena k rozvodné síti, obyvatele nijak zásadně neomezuje z hlediska množství a výkonu spotřebičů. Musí ale hlídat, aby nebyl překročen výkon měniče 3 kW. Výrazné je však omezení denní spotřeby v zimních měsících. Zde trochu pomůže častější natáčení solárních panelů za sluncem a odmetání sněhu, ale neřeší to problém celkového nedostatku slunečního svitu a je třeba spotřebu omezit nebo zapnout elektrocentrálu.
Paní Eva musí organizovat využití domácích spotřebičů tak, aby po většinu času vystačila s výkonem, který je momentálně k dispozici. Podle ní to ale po získání zkušeností není velký problém: „Když ráno svítí slunce, tak nejprve vyperu a pak zapínám bojler. Pak zapínám ještě mixér, který i v kombinaci s bojlerem nebo pračkou funguje. Rychlovarnou konvici, topinkovač a toustovač používáme bez omezení,“ vysvětluje Eva.
„A když například v zimě nesvítí slunce, tak pustíme elektrocentrálu, kterou dobíjíme i baterii. Po letech bez elektřiny bylo pro nás snadné se přizpůsobit a necítíme se omezeni,“ dodává František.*
Karel Murtinger (energetický poradce), foto Jiří Trnavský, informace také na http://zpatky-k-prirode.blogspot.com/
Obrázky:
Venkovský domek na samotě a původně zcela bez elektřiny je dnes vybaven ostrovním fotovoltaickým systémem
Sluneční elektrárna má devět fotovoltaických panelů z monokrystalického křemíku (vlevo František s dcerou, vpravo autor návrhu soustavy Karel Murtinger)
František vysvětluje zapojení akumulátorů a měničů, umístěných ve sklepě na severní straně domu
Eva se naučila organizovat využití domácích spotřebičů tak, aby po většinu času vystačila s výkonem, který je v soustavě momentálně k dispozici