Cena zemního plynu je nyní v EU kolem 80 eur za MWh, zatímco před rokem byla 18 eur. Podle současných odhadů i příští zimu zůstanou ceny na podobně vysoké úrovni. Válka mezi Ruskem a Ukrajinou může krizi v důsledku omezení dodávek plynu z Ruska ještě zhoršit. Vlády se snaží dopady na odběratele snížit a jedno z významných řešení mají na dosah: zvýšení výroby biometanu. Je ale zapotřebí jasná politická podpora jeho evropské výroby i využití.
Cena biometanu dnes může být o 30 % nižší než aktuální cena zemního plynu. Biometan je možné vyrábět již od 55 EUR/MWh, zatímco zemní plyn stojí přibližně 80 EUR/MWh, a to bez zohlednění hodnoty úspory CO2. Tento obnovitelný plyn tak bude pravděpodobně i nadále levnější než zemní plyn v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.
Zatímco jiné obnovitelné plyny, jako je zelený vodík, potřebují čas na rozšíření a zavedení v praxi a jsou stále 2 až 4krát dražší, biometan je dostupný a v praxi snadno využitelný během nadcházejících osmi let. Rychlé rozšíření biometanu v Evropě by mohlo do roku 2030 zajistit nejméně 34 miliard m3 obnovitelného plynu (pokud bude podpořeno legislativním rámcem). To představuje přibližně 10 % celkové poptávky po plynu v EU do roku 2030. A podle Evropské bioplynové asociace (EBA) by v případě pokračování současného růstového trendu mohl biometanový průmysl do roku 2050 pokrýt 30–40 % poptávky po plynu v EU.
Je naléhavě nutné snížit závislost na externích dodavatelích plynu, neboť EU dnes produkuje méně než 15 % své poptávky. Prudce rostoucí ceny plynu mají přímý dopad na výdaje milionů evropských domácností za energie. Tato situace nutí vlády jednotlivých států v Evropě investovat miliardy eur do opatření na ochranu spotřebitelů. Biometan vyráběný v Evropě však může současný nárůst cen plynu pomoci stabilizovat, a to i v souvislosti s případným přerušením dodávek plynu například z Ruska. Hodnotový řetězec biometanu na evropském kontinentu je připraven výrobu zvýšit, ale je zapotřebí jasná politická podpora, aby odvětví přilákalo více investic a plně se využil potenciál. Evropská bioplynová asociace proto vyzývá k vytvoření nového partnerství veřejného a soukromého sektoru s cílem vyrobit 40 miliard m3 biometanu do roku 2030.
Jan Habart, předseda CZ Biom, k tomu řekl: „Bioplyn a biometan jsou obnovitelné zdroje, které můžeme použít a rozvíjet okamžitě. Jsou nezávislé na počasí a dovozu surovin, protože jsou vyráběny z lokálních zdrojů bioodpadů a biomasy. Inovace stávajících bioplynových stanic v ČR technologiemi na čištění biometanu mají potenciál výroby biometanu 8 TWh v roce 2030, což představuje 10 % spotřeby zemního plynu nebo pokrytí celé spotřeby BioCNG v dopravě. Tato čísla mohou být ještě vyšší, pokud bude podpořena výstavba i nových zařízení.“
Harmen Dekker, generální ředitel EBA, řekl: „Narůstá potřeba zajištění investic a rozvoje výroby biometanu v celé Evropě. Partnerství, jako je nedávno zahájená Iniciativa pro udržitelný biometan, ukazují zájem zákazníků z průmyslu, výrobců a dalších významných společností v rámci hodnotového řetězce o tento obnovitelný plyn již dnes. Podpora rychlého rozšíření biometanu znamená podporu zmírňování klimatické změny, snížení závislosti na externích dodávkách plynu a řešení bezprecedentního nárůstu cen zemního plynu. Jasný legislativní rámec poskytne jistotu pro dlouhodobé investice do rozšiřování udržitelného biometanu.“
(Zdroj: CZ Biom a EBA)
Foto archiv