Až do roku 1921 sahají kořeny tradice rodinné akciové společnosti Rojek. První stránky historie začal popisovat zakladatel Josef Rojek, který uvedl na trh dřevoobráběcí stroje vlastní konstrukce. Slibný rozvoj firmy přerušil rok 1948. Mnohé stroje se značkou Rojek z období první republiky jsou dodnes funkční a používané především pro pevnou a nadčasovou konstrukci…
Sedmdesát let po založení obnovil v roce 1991 rodinnou firmu vnuk Josefa Rojka, současný generální ředitel a předseda představenstva Mgr. Jiří Rojek. Výrobní podnik v Kostelci nad Orlicí byl v neutěšeném stavu a bez jediného konkurenceschopného výrobku. Zaslouží si tedy obdiv, že po odrazu ode dna dostal Jiří Rojek firmu opět velmi rychle nahoru, o čemž svědčí třeba i fakt, že dnes má obchodní zastoupení v pětašedesáti zemích celého světa.
I když také nyní tvoří dřevoobráběcí stroje převážnou část výrobního programu, společnost už nestojí jen na nich. „Původně jsem učitelem biologie. Nebyly mi lhostejné ladem ležící zbytky dřeva po těžbě v lesích. Proto jsme obohatili sortiment v roce 1996 o drtiče dřevní hmoty. Na něj navázaly na přelomu tisíciletí teplovodní kotle, jejichž vývoj a výrobu intenzivně rozvíjíme. Nabízíme i štípače palivového dřeva. Značné prostředky jsme investovali hlavně do kvality, protože si nechceme u zákazníků poškodit dobré jméno,“ řekl nám Mgr. Rojek.
Rojek dále vyrábí teplovodní kotle na spalování dřeva v jakékoliv formě: kusového dřeva, pelet, briket, čerstvých pilin, vlhké štěpky a další biomasy. Alternativním palivem je hnědé nebo černé uhlí či koks včetně směsi se dřevem. Stěny kotlového tělesa jsou dvojité a vyplněné vodou, což umožňuje vysoké využití tepla. Přívody vzduchu se dají snadno regulovat, čímž lze dosáhnout dobré spalování. Záruka na těsnost kotlového tělesa je šestiletá, životnost kotle se předpokládá při dodržování provozních podmínek na třicet let.
V současné době je provoz v Kostelci nad Orlicí schopen roční výroby až šesti tisíc kotlů všech typů. Loni jich opustilo brány podniku 2500 kusů. Tři čtvrtiny produkce jsou určeny pro tuzemský trh, zbytek putuje do zahraničí. Podíl vývozu především díky pravidelné účasti firmy na veletrzích stále roste a kotle se značkou Rojek používají například na Slovensku, Ukrajině, v Rusku, Anglii, Irsku, Maďarsku či v Chorvatsku.
Celý článek je otištěn v čísle 3/09 časopisu Energie 21.
Autor: Ing. Jan Kroupa