Podle zástupců evropského odpadového sektoru by odpady mohly pomoci s větší energetickou nezávislostí zemí

Kvůli nestabilním dodávkám zemního plynu z Ruska a jejich možnému přerušení si celá Evropa láme hlavu s tím, jak se připravit na nadcházející zimu. Evropská komise nedávno navrhla, aby členské státy snížily spotřebu zemního plynu alespoň o 15 % oproti průměrné spotřebě za posledních 5 let. V rámci snižování poptávky po plynu se poohlíží po alternativních palivech nebo dočasně povoluje členským státům přechod na uhlí, ropu nebo jadernou energii.

Již předtím Komise zareagovala na narušení celosvětového trhu s energiemi způsobené ruskou invazí na Ukrajinu plánem REPowerEU, kterým chce dosáhnout nezávislosti na ruských palivech. Plán je zaměřen na úspory energie, diverzifikaci dodávek energie a urychlené zavedení energie z obnovitelných zdrojů. Se zapojením odpadového sektoru se v plánu počítá jen v omezené míře a to podporou produkce biometanu.

Přitom podle FEAD, evropské federace zahrnující společnosti pro nakládání s odpady, právě oblast odpadového hospodářství může pomoci ukončit evropskou závislost na ruských fosilních palivech, jelikož by díky němu bylo do budoucna možné produkovat více energie než doposud.

Odpady mají velký potenciál

FEAD před několika dny uvedl, že sektor odpadů by mohl hrát zásadní roli nejen při ukončení evropské závislosti na ruských energiích, ale i při řešení klimatické krize, protože zatím nedosáhl plné kapacity pro výrobu energie nebo energetické úspory.

Recyklace a opětovné využití odpadů šetří materiálové zdroje, energii a emise oxidu uhličitého, jelikož není nutné těžit, zpracovávat a používat nové suroviny a fosilní paliva. V tom federace spatřuje přínos odpadového sektoru ke splnění evropských cílů. To není ovšem jediné. Pokud by se navíc podpořila výroba elektřiny a tepla z odpadů prostřednictvím spalování a anaerobní digesce, Evropa by mohla diverzifikovat dodávky energie. Energetickým využitím odpadů se totiž produkuje energie z lokálního, spolehlivého a bezpečného zdroje. Týká se to zejména systému dálkového vytápění a chlazení a zároveň umožňuje rychlejší zavádění obnovitelné energie.*

/Zdroj: Průmyslová ekologie/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down