18.06.2021 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Příprava energeticky úsporných projektů

V uplynulých letech se očekávalo, že pro následující roky bude mnohem méně evropských dotací na realizaci různých projektů a předpokládalo se, že bude nutné ve větší míře využívat různé finanční instrumenty. Nyní je zřejmé, že prostředků by mělo přijít z různých evropských programů o dost více, ale jde opět především o dotace na investice. Problém je ovšem často s kvalitní přípravou projektů, na které by dotační prostředky měly být čerpány.

Článek vyšel v časopise Energie 21 č. 3/2021.

S podporou různých projektů má velké zkušenosti Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). V současné době kromě nabídky záruk a zvýhodněných úvěrů rozšiřuje své aktivity o podporu přípravy projektů formou aktivního poradenství. Obecně platí pravidlo, že jak kvalitně je projekt připravený, tak kvalitní je jeho realizace a tomu jde ČMZRB vstříc.

Prostředky v rámci programu ELENA

Evropská Unie vyčlenila prostředky z programu HORIZONT 2020 a prostřednictvím Evropské investiční banky je poskytuje pro užití v jednotlivých členských státech v rámci programu ELENA. ČMZRB se přihlásila k využití těchto prostředků a je připravená je poskytovat pro kvalitní a komplexní přípravu energeticky úsporných projektů na jedné straně na projekty EPC zejména ve veřejném sektoru a na druhé straně také pro podnikatelské subjekty pro zpracování energetických posudků vedoucích k realizaci úsporných projektů.

Jde tedy o evropské peníze, ale jsou nyní plně v kompetenci ČMZRB, a budou v následujících 3 až 4 letech využity na podporu úspor energie.

Podpora přípravy projektů u podnikatelů

ČMZRB začíná poskytovat poradenské služby prostřednictvím externích energetických poradců. Jsou vybírány zkušené poradenské firmy, které pomohou s přípravou konkrétních energeticky úsporných projektů a budou zpracovávat potřebné dokumenty, jako například energetický posudek. Základ pomoci ovšem tvoří tým vlastních odborníků. Podpora bude poskytována u projektů pro malé a střední podniky, ale také pro velké podniky.

ČMZRB zprostředkovává kvalitní přípravu projektů a příjemce podpory se bude podílet na celkových nákladech jen z deseti procent. Devadesát procent způsobilých výdajů bude hrazeno z programu ELENA. Podnikatelský subjekt tedy obdrží celou přípravu kvalitního úsporného projektu prakticky na klíč, ovšem bude nutné na přípravě projektu spolupracovat. Navíc tato podpora nebude spadat pod pravidlo de minimis.

Nově v poskytování energetických služeb

Specifickým přístupem, který ČMZRB z programu ELENA také podporuje, je metoda EPC formou poskytování energetických služeb se zaručeným výsledkem, která je využitelná v různých objektech.

EPC je koncept, který přináší při dobře připraveném projektu překvapivě dobré výsledky. Vybraný poskytovatel energetických služeb se smluvně zaručí za sjednaný objem úspor energie. Technická opatření jsou vždy sestavena tak, že se jejich efekty doplňují.

Metoda EPC se uplatňuje zejména ve veřejném sektoru, ovšem lze ji aplikovat velmi úspěšně i v podnikatelských objektech a ohledně podpory je možné se obrátit na ČMZRB.

Obsah přípravy projektů EPC

Při přípravě projektu EPC budou vybraní externí poradci zpracovávat všechny potřebné dokumenty a nastavovat procesy. Nejprve je vhodné začít s úvodním poradenstvím a vysvětlením, co lze od pomoci očekávat. Na to naváže posouzení vybraných objektů a výsledkem bude zjištění, zda je metoda EPC pro objekty vhodná a jaká by mohla být optimální kombinace energeticky úsporných opatření. Následně bude zpracovaná zadávací dokumentace pro výběr poskytovatele energetických služeb, který se nazývá ESCO (z anglického Energy Services Company).

Kromě toho je ještě možné využít pomoc při zpracování všech dokumentů, které jsou potřebné pro žádost o dotaci z příslušných dotačních programů. Při realizaci projektu se obvykle jedná o opatření spojená s užíváním budovy, která se dotýkají vytápění, přípravy teplé vody, ventilace, chlazení, osvětlení, provádění energetického managementu, ale i instalace obnovitelných zdrojů energie, a především jde vždy o automatizaci a řízení spotřeby energie v budovách.

Výhodnost podpory pro přípravu projektů

Významnou motivací je již zmíněná skutečnost, že ČMZRB zprostředkovává zpracování veškerých potřebných dokumentů a procesů a příjemce podpory se bude podílet na vzniklých nákladech jen z deseti procent. Devadesát procent způsobilých výdajů bude uhrazeno z programu ELENA.

Kromě toho je zajištěn výběr odborníků, kteří zpracují potřebné dokumenty a provedou zájemce o poradenství celým procesem přípravy energeticky úsporného projektu, takže nebude nutné se zabývat výběrem firem pro jednotlivé fáze přípravy. Subjekt ve veřejném sektoru tedy obdrží celou přípravu kvalitního úsporného projektu prakticky na klíč, ovšem bude muset na přípravě projektu spolupracovat a být aktivní při poskytování potřebných informací a údajů.

Kombinování finančních nástrojů s dotacemi

V minulém programovém období nebylo možné kombinovat dotace z operačních programů s aplikací určitého finančního nástroje. Pro nastávající programové období se naopak taková kombinace předpokládá a očekává. V tom smyslu se snaží ČMZRB využít příležitosti a bude nabízet zvýhodněné úvěry v kombinaci se záručními mechanismy, a právě v kombinaci s vhodnou formou využití dotací. V případě energeticky úsporných projektů je samozřejmě vhodné využít pro přípravu projektu pomoc právě z programu ELENA.

Forma dotací bude poskytována z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OPTAK) a z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP), případně z jiných dotačních zdrojů, mezi které patří například, Modernizační fond (Modernization Fund), Fond spravedlivé transformace (Just Transition Fund) nebo také Národní plán obnovy (Recovery and Resilience Facility). Během letošního roku by měly být podmínky pro poskytování dotací specifikovány a ČMZRB je připravena tyto možnosti aktivně využívat pro své klienty.

Další možnosti inovativního financování

ČMZRB začala plnit roli Národní rozvojové banky. Cílem banky a Národního rozvojového fondu, který spravuje, je mimo jiné pomoci realizaci investic ve městech a krajích, ovšem s důrazem na zapojení podnikatelského sektoru. ČMZRB poskytuje pomoc při přípravě infrastrukturních projektů a nabízí financování formou úvěrů nebo záruk při spolufinancování dotačních projektů v rámci evropského investičního programu Invest EU. Může jít o financování projektů při spolupráci veřejného a soukromého sektoru (PPP projekty). Lze tak financovat parkovací domy, domovy s pečovatelskou službou, nemocnice a polikliniky, nebo například silnice, mosty a další síťové projekty.

Města a obce se mohou obrátit na soukromý sektor, aby navrhl, postavil, zafinancoval a určitou dobu provozoval novou nebo stávající infrastrukturu. Všechny projekty ovšem pro formu PPP nejsou vhodné a ČMZRB nabízí u takových přístupů své poradenské služby, které mohou být využity pro posouzení investičních záměrů.

Vladimír Sochor

Obrázky:

Českomoravská záruční a rozvojová banka pomáhá také financování PPP projektů. Foto archiv/Helika

U projektů EPC poskytovatel energetických služeb smluvně ručí za sjednanou úsporu energie. Zdroj: Archiv autora*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down