Podpora pro fotovoltaiku je přístupnější i menším podnikům

V rámci Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost 2021-2027 (OPTAK) Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou spustilo koncem července nový finanční nástroj na podporu solární energie v ČR. Na fotovoltaiku tak konečně dosáhnou i malé a střední podniky.

Podle MPO podnikatelé a firmy bez rozdílu velikosti mohou žádat o bezúročný úvěr od 500 tisíc do tří milionů korun, který jim umožní instalovat fotovoltaické elektrárny na podnikatelských budovách, skladech, garážích i přístřešcích pro automobily, pokrýt může také náklady na bateriový systém akumulace elektrické energie. Dotace pak pokrývá 30 % hodnoty fotovoltaiky a 50 % hodnoty akumulace bez nutnosti výběrového řízení a stavebního povolení pro firmy, které mají zájem o malé a středně velké fotovoltaické elektrárny. Právě ty se v ČR stávají tahouny dalšího rozvoje solární energetiky na místo rezidenčních instalací.

Radek Orság, CEO společnosti SOLSOL, který je distributorem těchto technologií, poukázal na to, že trh s fotovoltaikou se mění před očima. „Solární byznys si musí připustit, že domácí fotovoltaiky jsou na ústupu a pomalu se rozehřívá segment firemních instalací. Potvrzují to i čísla. Letošní počet nových elektráren v prvním půlce spadl na půlku oproti stejnému období roku 2023. Celkový instalovaný výkon ale drží nárůst komerčních instalací,” uvedl.

Cílem je usnadnit firmě cestu k vlastní energii

Podle něj zveřejněný dotační titul OPTAK Ministerstva průmyslu a obchodu má za cíl firmám a podnikatelům usnadnit cestu k vlastní energii ze slunce. Orság připomněl, že podporovaná je fotovoltaika s výkonem od jednoho do 50 kWp na podnikatelských budovách včetně přístřešků pro auta, stavební techniku nebo skladování materiálu. Maximální podporovaná kapacita úložiště je dvojnásobek instalovaného výkonu, to je až 100 kWh v baterii.

Na fotovoltaiku konečně dosáhnou i malé a střední podniky. Na tuto výzvu je alokována jedna miliarda korun, přičemž v případě výraznějšího převisu kvalitních projektů může Řídící orgán OP TAK alokaci adekvátně navýšit. Režim podpory je de minimis. Jednomu podniku za libovolné tříleté období nesmí v součtu s již poskytnutými podporami de minimis překročit limit 300 tisíc eur.

Podle Orsága z dat vyplývá, že právě u malých a středních instalací do 50 kWp je finanční pomoc tím, co rozhoduje o větším rozmachu obnovitelných zdrojů v podnikatelském sektoru. „Proto je z našeho pohledu program zacílen velmi přesně i díky možnosti čerpání bezúročné půjčky na dobu až 15 let s odkladem splátek až 36 měsíců. Troufám si říct, že pořízení menší až středně velké firemní fotovoltaiky ještě nebylo tak výhodné a dostupné. Výzvu zároveň vnímáme jako velkou příležitost pro instalační firmy, které se potýkají propadem zakázek kvůli ochlazení rezidenčního segmentu,“ dodal Orság.

JiT (Zdroj: Zemědělec) *

Podporovaná je fotovoltaika s výkonem od jednoho do 50 kWp na podnikatelských budovách. Foto archiv/Solární Experti

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down