Rady pro posílení ochrany spotřebitelů

Nové spotřebitelské rady ve formě dvou Desater dnes představili zástupci Komory obnovitelných zdrojů energie, Ministerstva průmyslu a obchodu a Státního fondu životního prostředí ČR. Spotřebitelská Desatera připravili zástupci Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ) a Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT). Reagují tak na obrovský nárůst zájmu domácností i podnikatelů o obnovitelné zdroje.

Desatera (viz níže Odkazy) přináší spotřebitelům praktické rady, jak krok za krokem postupovat při výběru kvalitního tepelného čerpadla a fotovoltaiky a jak poznat spolehlivou instalační firmu.  Pomohou zákazníkům zorientovat se na trhu s tepelnými čerpadly a fotovoltaikou. Dozvědí se, jak si počínat při výběru typu technologie, velikosti instalace a na co se zaměřit při výběru instalační firmy. Spotřebitelé dostávají návod, jak poptat dodavatele či jak postupovat při samotné realizaci. Kdy například platit zálohy a v jakých lhůtách mohou očekávat návštěvu montážní firmy, kdy jim bude proplacena dotace a podobně.

„Jsme patrně na počátku dalšího rekordního roku. Letos si novou fotovoltaiku a tepelné čerpadlo pořídí 100 až 200 tisíc nových zákazníků. Aby si domácnosti, firmy a obce dokázaly správně vybrat a byly spokojeny, připravili jsme pro ně tyto, jak věřím, velmi praktické návody. Desatera a manuály pro přípravu dalších obnovitelných zdrojů už chystáme,” řekl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

- Petr Třešňák, náměstek ministra průmyslu a obchodu, řekl: „MPO intenzivně zrychluje rozvoj obnovitelných zdrojů: ve spolupráci s dalšími resorty a ERÚ novelizujeme legislativu a zjednodušujeme povolovací procesy. Zvedáme hranice pro stavební povolení, licenci, přinášíme sdílení energie, komunity a veřejný zájem. Zároveň si dobře uvědomujeme potřebu, aby toto tempo rozvoje obnovitelných zdrojů udržela také dostatečná informovanost mezi občany i firmami. Profesionální přístup k této problematice, který tato desatera dodržují, proto podporujeme.“

- Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, řekl: „Počty žádostí o dotaci na instalaci fotovoltaiky na rodinných a bytových domech, včetně budov veřejného sektoru, stále intenzivně rostou, stejně tak i zájem o instalace tepelných čerpadel. Velmi vítáme zodpovědný přístup, který přichází z oboru. Nastavení transparentních pravidel a doporučení zákazníkům, jak si vybrat kvalitní technologii a dodavatele využijeme, jsou pro nás vítanou pomocí domácnostem.”

- Petr Horký, ředitel Asociace pro využití tepelných čerpadel, řekl: „Členové naší asociace ovídají za skoro čtyři z pěti tepelných čerpadel dodaných na trh. Tyto firmy už roky dobře známe a prostřednictvím jejich referencí a zpětné vazby od zákazníků monitorujeme jak jejich práci, tak kvalitu instalovaných výrobků. Majitelé rodinných potažmo i menších bytových domů najdou v našem Desateru vše potřebné, aby si správně vybrali. Aby zbytečně nenaletěli nepoctivým prodejcům, kteří se mohou v dnešní době objevit, nebo aby je nepřekvapil nevhodně navržený systém či špatně fungující čerpadlo nesplňující jejich očekávání v úsporách energií.”

- Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky, řekl: „Abychom zvýšili kapacity a kvalifikaci montážních firem, pořádáme pro ně školení a kurzy. Ve fotovoltaickém Desateru tak můžeme shrnout ty nejdůležitější zásady, jak postupují spolehlivé firmy. Pokud se našimi radami budou zákazníci řídit, můžou se těšit na dvacet třicet let cenově stabilní, levné a čisté elektřiny.”*

(Zdroj: Komora OZE)

Foto archiv/IVT

Odkazy:

Desatero pro tepelná čerpadla

Desatero pro výběr fotovoltaiky

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down