16.07.2021 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poslanci stanovili základní pravidla

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE).. Novela je zásadní pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie, stanovuje totiž nová pravidla rozvoje, bez kterých OZE nemohou růst takovým tempem, které je pro úspěšnou modernizaci energetiky potřebné. Sdružení a profesní svazy z oboru OZE přijaly poslaneckou sněmovnou schválenou verzi většinou s rozpaky či podstatnými výhradami.

V oblasti kontroly přiměřenosti podpory starších projektů OZE sněmovna schválila návrh podporovaný Komorou OZE, který státu nakonec ušetří asi tři miliardy korun ročně na veřejné podpoře pro tzv. velké fotovoltaiky. Podle Komory je ale v novele nevhodně nastaveno tzv. výnosové procent (IRR), což ve výsledku poškozuje téměř všechny druhy OZE.

Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE (KOZE), k tomu uvedl: „V Senátu je potřebné zákon upravit v bodě, který sněmovna jen těsně neschválila, a to ve shodném přístupu k jednotlivým druhům OZE. Je nutné nastavit stejné podmínky pro všechny, tedy zvýšit IRR pro malé vodní a větrné elektrárny, biomasu i fotovoltaiku. Pokud zákon bude takto horní komorou upraven, bude zajištěn férový přístup k provozovatelům a stát ušetří ročně kolem tří miliard korun na podpoře pro velké solární elektrárny z roku 2009 a 2010. Téma jejich přemrštěné podpory tak bude po deseti letech vyřešeno, stát i mnoho zodpovědných provozovatelů budou mít konečně klid na další práci.”

Tomáš Jagoš, expert na OZE a komunitní energetiku Hnutí DUHA (HD), schválení novely uvítal také jen s výhradami: “Rozhodnutí poslanců a poslankyň pomůže modernizaci energetiky jen z části. Sněmovna promarnila šanci otevřít možnost podpory i pro nové solární elektrárny. Smutný je v tomto ohledu postoj koalice SPOLU, která pro novelu nehlasovala, přestože má podporu OZE ve svém volebním programu. Pokud zákon projde celým legislativním procesem, budou moci růst alespoň větrné elektrárny. Na rozvoj fotovoltaiky je zde naštěstí Modernizační fond. Příští vláda však také může přijít s další novelou zákona a my to rozhodně budeme doporučovat.”

Jan Krčmář, předseda představenstva Solární asociace (SA), sdělil: „Novela zákona o podporovaných zdrojích energie měla potenciál navždy vyřešit problematické diskuse spojené se zelenou energií a nastartovat rozvoj obnovitelných zdrojů v Česku. Místo toho poslanci dnes vyslali signál, že s obnovitelnými zdroji v Česku do budoucna nepočítají. Likvidační kombinace povolené výnosnosti ve výši 6,3 % a zvýšení solárního odvodu ohrožuje tisíce projektů solárních elektráren v Česku. Poslanci si musí uvědomit, že za každým solárním panelem jsou investice domácností, českých podnikatelů nebo měst a obcí.”

Petr Maule z České fotovoltaické asociace (ČFA) v komentáři (mimo jiné) uvádí: „Poslanci nakonec odhlasovali i změny, které MPO s Hospodářským výborem ani nenavrhovaly. Jestliže u fotovoltaiky vezmeme v úvahu povolené snížení IRR, a tím dobu návratnosti pod 15 let, jde se o retroaktivní porušení původního zákona. Znásobeno dodatečným zvýšeným solárního odvodu to bude znamenat i bankroty firem. Stát se musí připravit na úspěšné žaloby ze strany majitelů elektráren a miliardové odškodné. Jedinou rychlou a správnou cestou je nyní náprava v Senátu, abychom předešli dalšímu zbytečnému čerpání peněz státu na úkor daňových poplatníků.“

Sněmovna navíc odmítla aukční podporu pro nové fotovoltaické elektrárny a bioplynové stanice, kterou navrhli Petr Dolínek (ČSSD) a Marian Jurečka (KDU-ČSL). Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky (SME), k tomu řekl: “Nejlevnější cesta k nízkouhlíkové energetice, ke které se Česko dobrovolně zavázalo, je prostřednictvím technologicky neutrálního přístupu v rámci samostatných soutěžních aukcí vyhlašovaných vládou pro dané typy obnovitelných zdrojů. Sněmovna odmítla zařazení solární energetiky mezi zdroje, které budou moci soutěžit o podporu, a to v den kdy Evropa oznamuje zvýšení cílů v zelené energetice, která se stane základem moderní ekonomiky. Poslanci, zejména vládní koalice, tak do budoucna ohrožuje konkurenceschopnost českých firem i domácností, neboť je ponechají závislé na drahých fosilních palivech.”

Neprošel ani návrh poslance Mariana Jurečky (KDU-ČSL) na zavedení licence pro baterie a další druhy ukládání elektřiny. Jan Fousek, výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie (AKU-BAT), řekl: „Zbytečně jsme promarnili další šanci připravit se na rozvoj akumulace energie, ke kterému dochází po celém světě a ve většině okolních zemí Evropy, jen ne u nás. České firmy měly velkou příležitost, aby se mohly podílet na očekávaném rozvoji. Bohužel ale vláda odmítla nastavit pravidla, která by zajistila rozvoj skladování energie nikoli čerpáním dotací, ale naopak odstraněním legislativních bariér. Nyní bez právního ukotvení licence nadále nebude možné investorům umožněno komerční využití zařízení k ukládání energie.“

Poslanci naopak schválili ustanovení, která by měla zastavit nekalé aktivity tzv. energetických šmejdů. Například Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR tento krok vítá, ale současně upozorňuje na nutnost navýšení rozpočtu a posílení lidských i technických kapacit Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Pod jeho správu bude nově spadat kontrola podnikání zprostředkovatelů. Tuto činnost převezme od České obchodní inspekce, a navíc bude odpovídat za vedení nového registru zprostředkovatelů.

Důležité pro další vývoj čisté energetiky v Česku tedy bude, jak se k novele postaví Senát.

E21 (Zdroje: KOZE, HD, SA, SME, ČFA, AKU-BAT a SOCR)

Foto archiv/E21*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down