13.01.2025 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přebytky levné elektřiny v síti nelze řešit jejím záměrným mařením

Plány na výstavbu zařízení na maření elektřiny v době její záporné ceny jsou důsledkem současné nepřipravenosti České republiky na přebytky levné elektřiny z obnovitelných zdrojů. Podle nevládních organizací však nelze "vinu" přisuzovat právě jen obnovitelným zdrojům, ty naopak výrobou levné domácí elektřiny pomáhají ekonomice i energetické bezpečnosti. Příčinou je absence legislativy a koncepčního přístupu zejména státu k potřebě akumulace energie.

Výsledkem nepřipravenosti České republiky na přebytky levné elektřiny z obnovitelných zdrojů jsou plány vlády na výstavbu zařízení na maření elektřiny v době její záporné ceny.

Podle Hnutí DUHA však nelze vinu přisuzovat obnovitelným zdrojům, ty naopak výrobou levné domácí elektřiny pomáhají ekonomice i energetické bezpečnosti. Příčinou je absence legislativy a koncepčního přístupu k akumulaci energie do baterií, ohřívání vody v domácích bojlerech i zásobnících v teplárnách či výroby zeleného vodíku a také flexibilitu, tedy chytré přizpůsobování spotřeby výkyvům cen za dodávky elektřiny. Řešením je tyto inovace urychleně zavést.

Také podle komentáře Centra pro dopravu a energetiku bychom se mohli tomuto nesmyslnému maření elektřiny v době její záporné ceny vyhnout, kdyby české úřady včas umožnily akumulaci energie a také flexibilitu v době výkyvů cen. S touto legislativou má ale Česko už téměř pětileté zpoždění.

Zapojení akumulace do trhu s elektřinou

Česká republika měla povinnost transponovat EU směrnici 2019/944, která zahrnuje ustanovení týkající se akumulace energie a flexibility, nejpozději do 31. prosince 2020. Je rok 2025 a novela zákona zvaná Lex OZE 3 je nyní v Senátu a ustanovení umožňující zapojení akumulace do trhu s elektřinou nabydou účinnosti až půl roku po zveřejnění novely ve Sbírce zákonů ČR (zpoždění téměř pět let), ustanovení k flexibilitě ještě později.

- Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, k tomu říká: „Každý rozumný člověk se pohorší nad plány maření elektřiny. Bylo by však chybou vinit obnovitelné zdroje, které levnou domácí elektřinu produkují. Na vině je stát, který neumožnil využívání akumulace energie a chytrého přizpůsobování spotřeby aktuálním cenám elektřiny. Měla to udělat minulá vláda do konce roku 2020, začala až současná předložením Lex OZE 3. Proto jsme v situaci, kdy místo toho, aby si například lidé ohřívali vodu v domácích bojlerech podle potřeby sítě a dostali za to zaplaceno, tak se bude platit majitelům obřích fénů za ohřívání vzduchu. Vláda musí reagovat a bezodkladně podpořit masivní zapojení různých forem akumulace a flexibility do trhu s elektřinou.“

- Veronika Murzynová z Centra pro dopravu a energetiku (CDE) říká: „Současná absurdní situace, kdy je část elektřiny pomocí tzv. mařičů v podobě tepla vypouštěna do ovzduší, názorně ukazuje, že Česko již opravdu urgentně potřebuje umožnění akumulace energie a agregaci flexibility s možností vyrovnávat výkyvy v energetické soustavě. Ze situace, kdy máme dostatek levné elektřiny z obnovitelných zdrojů, by mohla mít prospěch i velká tepelná čerpadla v soustavách centrálního zásobování teplem, doplněná o akumulaci energie. Případné přebytky elektřiny z obnovitelných zdrojů je také vhodné využít pro výrobu zeleného vodíku. Mařiče jsou v této situaci bohužel levné a rychlé řešení přebytků energie v rozvodných sítích, ze kterých budou profitovat jejich provozovatelé namísto toho, aby přebytky mohli využít spotřebitelé například pro ohřev vody v bojlerech.”* 

JiT (Zdroj: Hnutí DUHA a  CDE)

Vláda musí bezodkladně podpořit masivní zapojení různých forem akumulace energie (například ukládání elektřiny do bateriových úložišť). Foto archiv/Energon

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down