Schválena přelomová novela lex OZE II

Poslanci ve třetím čtení schválili novelu energetického zákona lex OZE II. Jedná se o přelomový zákon pro českou energetiku i společnost, protože občanům umožňuje přímo se podílet na energetické transformaci výstavbou a využíváním lokálních obnovitelných zdrojů energie. Lex OZE II naplňuje potřeby rozvoje komunitní energetiky v Česku i požadavky evropského práva. Novelu nyní musí schválit Senát a podepsat prezident. Účinnost zákona předpokládáme od 1. 1. 2024. 

Novela lex OZE II obsahuje definice všech důležitých pojmů spojených s fungováním komunitní energetiky. Umožňuje sdílení elektřiny prostřednictvím veřejné distribuční soustavy od 1. 7. 2024, specifikuje podmínky členství nebo zavádí spotřebitelská práva pro členy společenství. To vše představuje důležité podmínky pro vznik a rozvoj komunitní energetiky v Česku.

Zapojení občanů do energetiky

Na možnost společně vyrábět a sdílet elektřinu z obnovitelných zdrojů lidé netrpělivě čekají. Hnutí DUHA zakládá energetické družstvo na demokratických principech, ještě jsme nezačali investovat a už teď máme přes 300 přihlášených členů. A není divu. Díky novele zákona mohou vzít lidé proměnu české energetiky do vlastních rukou a zajistit si dodávku čisté energie z vlastních zdrojů,” hodnotí přínos novely Ondřej Pašek, expert na energetiku Hnutí DUHA a UKEN.

Lex OZE II úspěšně transponuje evropské směrnice a zavádí pravidla pro komunitní energetiku respektující potřeby vznikajících energetických společenství. Jejich funkčnost musí ověřit čas, ale již nyní lze říct, že výsledná podoba předpisu se díky zapojení stakeholderů do celého procesu vyjednávání legislativy ubírá dobrým směrem a poskytuje českým obcím, domácnostem a firmám příležitost stát se v oblasti komunitní energetiky průkopníky, a to i v kontextu celé Evropy,” říká Eliška Beranová, právnička Frank Bold a UKEN.

Po dvou letech konečně vidíme, co znamená demokratizace energetiky v praxi. Člověk už nemusí čekat, co pro něj zařídí někdo jiný, ale stará se sám – o sebe, své blízké i širší okolí. Nový zákon sice klade desítky překážek, ale nabízí i tisíce příležitostí. Češi mají velké nadání pro společné neziskové aktivity. Do roku 2030 by díky zákonu a aktivitě občanů v Česku mohla být do nějaké formy komunitní energetiky zapojena až třetina obcí a polovina občanů,“ říká Jiří Krist, předseda ENERKOM Opavsko, z. s. a člen rady UKEN.

„Lex OZE II je přelomový v tom, že přináší nezbytný základ digitalizace a modernizace energetiky. To často mediálně skloňované sdílení elektřiny je důležitým prvkem, které se bude  dobře hodit hlavně pro menší zdroje – a ne vždy – například fotovoltaiku. Pro větrné a další velké síťové zdroje je dobré potřeba minimálně zvážit  jiné způsoby, jakými se mohou místní obyvatelé i obce zapojit do rozvoje obnovitelné energetiky. Je to dodávka cenově stabilní elektřiny, ať už přes sdílení či smlouvu s obchodníkem, možnost vstupu do projektu v roli investora, třeba velmi malého, nebo pravidelný příspěvek do rozpočtu obce.,” řekl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie

„Přijetí novely energetického zákona je skvělou zprávou pro domácnosti, obce i firmy. Sdílení elektřiny z vlastních bezemisních zdrojů bude dlouhodobě přispívat ke zvyšování energetické soběstačnosti a tím i snižování nákladů na elektřinu. Je potřeba ocenit, že sněmovna přijala zákon poměrně rychle a bez průtahů a nastavila solidní podmínky pro start komunitní energetiky. Nyní je třeba, aby podobně racionálně se k věci postavil i Senát, kam bude zákon nyní předložen,“ komentuje rozhodnutí poslanců Martin Ander, expert na komunitní energetiku Svazu moderní energetiky.

„Důležitost komunitní energetiky vzroste také z hlediska rozvoje větrných a velkých fotovoltaických elektráren, které bude také možné zapojit do energetických komunit. Obce a domácnosti budou moci čerpat výhody těchto zdrojů a vznikne tak další motivace tyto zdroje na svém území povolovat nebo samy budovat,“ říká Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Příprava datového centra

Novelu ve třetím čtení poslanci schválili jednomyslně. Nyní ji musí projednat a schválit Senát a podepsat prezident. S účinností novely počítáme od 1. 1. 2024. Zahájení provizorního sdílení elektřiny pak zákon předpokládá od 1. 7. 2024.

Pozornost je nyní třeba věnovat přípravám Energetického datového centra (EDC), které má od 1. 7. 2026 umožnit pokročilejší metody sdílení elektřiny, díky kterým budou moci společenství využívat o 20–50 % sdílené elektřiny více než při provizorním řešení.

JiT (Zdroj: Tiskové zprávy organizací)

Díky novele zákona mohou sami občané významně ovlivnit proměnu české energetiky. Foto archiv/Smartcityvpraxi.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down