V rámci programu TAČR Théta zpracovává konsorcium výzkumných a akademických pracovišť projekt MOSUMO (Modelová podpora čisté a udržitelné mobility v ČR). Cílem je (mimo jiné) poskytnout státní správě odborné podklady pro vhodný způsob transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/2413 ze dne 18. října 2023.
Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 5/24.
Cílem návrhu konsorcia je provedení částečné transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady Evropské unie (RED III) v částech týkajících se povinností zajištění povinného snížení emisí skleníkových plynů z dodaných pohonných hmot a zajištění minimálního podílu pokročilých biopaliv a obnovitelných paliv nebiologického původu.
Transpozice směrnice RED III bude dokončena novelou zákona č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a vydáním doprovodných právních předpisů k zákonu o ochraně ovzduší a k zákonu o podporovaných zdrojích energie. Hlavním gestorem směrnice je Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a spolugestorem je Ministerstvo životního prostředí ČR.
Podle revidovaného článku 25 směrnice RED III mají členské státy dodavatelům energie pro dopravu stanovit povinnost zajistit, aby množství obnovitelných zdrojů energie v konečné spotřebě v sektoru dopravy vedlo buď:
Členské státy mají Evropské komisi vykazovat jak dosažený podíl OZE, tak dosažené snížení emisí skleníkových plynů. Členský stát má taktéž stanovit trajektorii vedoucí ke splnění cíle.
Podcíl pro pokročilá biopaliva a bioplyn, stanovený předchozí směrnicí RED II, je nahrazen novým závazným kombinovaným podcílem pro obnovitelná paliva nebiologického původu (RFNBO).
V rámci programu TAČR Théta v současné době zpracovává konsorcium VŠCHT, COŽP UK, ČVUT, VUZT a ČAPPO projekt MOSUMO (Modelová podpora čisté a udržitelné mobility v ČR) jehož cílem je (mimo jiné) poskytnout státní správě odborné podklady pro vhodný způsob transpozice směrnice RED III.
Z doposud provedených výpočtů vyplývá, že pro ČR je snáze splnitelný cíl snížení emisí skleníkových plynů z dodaných pohonných hmot než cíl zajištění minimálního podílu energie z obnovitelných zdrojů. Vzhledem k tomu, že v ČR v roce 2020 činil podíl biopaliv vyrobených z potravinářských a krmných plodin 4,6 %, využívá modelový výpočet možnosti zastropovat příspěvek těchto biopaliv na hodnotu 5,6 % (ve smyslu možnosti dané směrnicí RED III zvýšit podíl těchto biopaliv o 1 p. b. vůči spotřebě v roce 2020).
Z projektu MOSUMO vyplývají tyto závěry:
Petr Jevič, Pavla Měkotová, VÚZT, v. v. i., Praha*
Biopaliva vyrobená z potravinářských a krmných plodin by měla být do roku 2030 zastropována na 5,6 procentech. Foto archiv/Mechanizace zemědělství